آبشوران؛ دغدغه ناتمام – همشهری آنلاین

آبشوران؛ دغدغه ناتمام – همشهری آنلایننزدیک به ۲۰ روز است بخشی از پارکینگ شهرداری کرمانشاه که روی پوشش آبشوران ساخته شده و در حال حاضر به عنوان مرکز درمانی مطب‌های خصوصی است و به دلیل وجود مجتمع‌های پزشکی از شلوغ‌ترین نقاط شهر است، بسته شده چراکه خطر ریش و نشست خیابان وجود دارد. آبشوران رودخانه‌ای است که با گذر از کمربندی شرقی و برخی از مناطق مسکونی کرمانشاه دردسرساز شده و بوی تعفن ناشی از فاضلاب و پرسه زدن جانوران و موجودات موذی در حوالی آن شهروندان را رنج می‌دهد و سال‌هاست که کرمانشاهیان چشم‌انتظار اتمام آن هستند.

  • آغاز ساماندهی آبشوران

۱۲ مهر سال ۹۱ کلنگ ساماندهی این پروژه با واگذاری به شرکت آب منطقه‌ای و با هدف جداسازی فاضلاب از رودخانه آبشوران و ساماندهی آب‌های سطحی بر زمین زده شد. طبق گفته‌های مدیران این پروژه، طرح آبشوران به صورت روباز اجرا می‌شود اما قسمت‌هایی مانند چهارراه اجاق، پارکینگ، خیابان حداد عادل، سه‌راه برق تا میدان وزیری و همچنین بالادست خیابان فاطمی در مجموع به طول ۵/۲ کیلومتر چون شاهراه‌های ترافیکی کرمانشاه محسوب می‌شوند، به صورت سرپوشیده اجرا خواهد شد.

بسته شدن این محدوده‌از پارکینگ شهرداری برای مرمت به دلیل تردد زیاد، فعالیت کسبه و دست‌فروشان را با سختی‌ها و محدودیت‌هایی برای فعالیت کامیونت‌ها مواجه کرد. پس از کاهش و رفع این مسائل، ‌اکنون صدای فعالیت خودروهای سنگین و کنده‌کاری زمین از پشت حصارها به گوش می‌رسد و زمان کوتاه برای اتمام این پروژه به یکی از مطالبات مردمی تبدیل شده است.

بسته شدن این خیابان علاوه بر آلودگی صوتی موجب شده رهگذران به جای عبور از پیاده‌رو از خیابان استفاده کنند و مجبور شوند بوی آزاردهنده آبشوران را تحمل کنند. لذا ساماندهی و اتمام سریع این پروژه در شلوغ‌ترین نقطه شهری یکی از مهم‌ترین خواسته‌های آنان به حساب می‌آید. قرار است در این منطقه ساماندهی آبشوران بار دیگر از نقطه صفر آغاز شود، چراکه دیواره معیوب سقف آبشوران که در سنوات گذشته کار شده، در بسیاری از قسمت‌ها پوشش بتنی آن از بین رفته و زنگ زده است، از همین رو ساماندهی در مراحل ابتدایی به سر می‌برد.

  • مرمت محدوده‌ای از پارکینگ

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر کرمانشاه به همشهری گفت: مرمت محدوده‌ای از پارکینگ شهرداری که روی آبشوران قرار گرفته، آغاز شده است و چندین نقطه پرخطر از لحاظ ایمنی نیز در شهر وجود دارد که نیاز است در آینده نزدیک برای مرمت بسته شود. «کامران ملکی» اضافه کرد: تسریع در اتمام پروژه منوط به اعتباراتی است که از سوی استانداری به آن تعلق می‌گیرد، چراکه متولی این امر اداره آب منطقه‌ای است و تسریع در اعتبارات آن باید از سوی استانداری انجام شود و شهرداری نیز به عنوان بهره‌بردار با این ۲ ارگان همکاری کرده و هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد.

وی اضافه کرد: امیدواریم در مدت‌ دوماهه، ساماندهی آبشوران در محدوده پارکینگ شهرداری پایان یابد. این عضو شورا یادآور شد: منطقه پارکینگ شهرداری یکی از نقاط پرتردد شهر است و حتی استان‌های همجوار برای مسائل درمانی و پزشکی نیز به این منطقه مراجعه می‌کنند و تسریع در اتمام آن اولویت دارد.  

  • ساماندهی آبشوران توسط ۳ پیمانکار 

معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه در گفت‌وگو با همشهری اظهار کرد: کانال‌های آبشوران در بسیاری از مناطق شهر سنگی بوده که در اکثر نقاط دچار آسیب‌دیدگی است و این مشکل بدنه دیواره‌ها را شامل می‌شود. «مهرداد سالاری» با بیان این‌که پروژه آبشوران توسط ۳ پیمانکار و تحت نظر آب منطقه‌ای در دست ساماندهی است، اظهار کرد: برخی مناطق مانند پارکینگ شهرداری که نشست کرده بود و احتمال ریزش داشت در اولویت قرار گرفت و منطقه بسته شد.

وی با بیان این‌که اکنون بدنه و کف آبشوران در این محدوده در دست ساماندهی است، افزود: حوالی مسجد بروجردی، داخل بازار و بخش بنکدارها از دیگر نقاط مدنظر است که برای ساماندهی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود. به گفته این مسئول، هنوز اعتبارات ۹۸ ساماندهی آبشوران در محدوده پارکینگ شهرداری مشخص نیست ولی چون ضرورت بود، از محل اعتبارات منابع داخلی برای آن صرف شد. وی با تأکید بر این‌که به منظور رفاه حال شهروندان برای تسریع در اتمام این پروژه تلاش می‌شود، ادامه داد: برنامه زمان‌بندی برای تکمیل آن دوماهه اعلام شده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *