آبه و روحانی در نیویورک گفت‌وگو می‌کنند

آبه و روحانی در نیویورک گفت‌وگو می‌کنندبه گزارش ایرنا به نقل از تلویزیون دولتی ژاپن، آبه امروز سه‌شنبه، ۲۶ شهریور، در دیدار با اعضای حزب لیبرال دموکرات ژاپن در توکیو افزود: این دیدار با هدف کاهش تنش‌ها در خاورمیانه صورت خواهد گرفت.

نخست وزیر ژاپن همچنین در این نشست گفته است قصد دارد بعد از مجمع عمومی سازمان ملل با  ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در بلژیک دیدار و گفت‌وگو  کند.

خبرگزاری کیودو همچنین روز یکشنبه به نقل از منابع دیپلماتیک ژاپنی نوشت این کشور در نظر دارد در ملاقات احتمالی آبه شینزو نخست وزیر ژاپن با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، با هدف حفظ روابط دوستانه با تهران، ارایه کمک های پزشکی به ایران را پیشنهاد دهد.

کیودو نوشت منابع دیپلماتیک معتقدند آبه در این دیدار پیشنهاد آموزش‌های پزشکی حرفه‌ای را با رییس جمهوری ایران مطرح کند.

گزارش می افزاید ژاپن معتقد است از آنجائی که کمک‌های انسان‌ دوستانه از فهرست تحریم‌ها معاف هستند کمک‌های پزشکی به ایران موجب نقض تحریم‌های آمریکا نخواهد بود.

خبرگزاری رسمی ژاپن نوشته است پس از اینکه مقامات دو کشور در مذاکرات سال گذشته خود در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک، درباره کمک ژاپن در زمینه‌های پزشکی و پیشگیری از حوادث موافقت کردند، مقامات ایرانی کمک‌های پزشکی را خواستار شدند.

این منابع همچنین گفته‌اند ژاپن با بهره گیری از روابط دوستانه خود با ایالات متحده و ایران، امیدوار است حضور دیپلماتیک خود را در ایجاد صلح در خاورمیانه افزایش دهد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *