آزمایش ادرار به‌جای پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم

آزمایش ادرار به‌جای پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحمبه گزارش بی‌بی‌سی بررسی این پژوهشگران نشان داد که این آزمایش ادرار می‌تواند به همان اندازه پاپ اسمیر در شناسایی ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) که یک عامل خطرساز اصلی برای سرطان دهانه رحم است، موفقیت‌آمیز باشد.

گرچه هنوز باید کارآزمایی بالینی بزرگ‌تری درباره این آزمایش ادرار انجام شود تا دقت آن ثابت شود، اما این آزمایش ادرار که در خانه هم قابل‌انجام است، می‌تواند شرایط را برای زنان تغییر دهد.

پژوهشگران دانشگاه منچستر که این بررسی را انجام داده‌اند، می‌گویند استفاده از این آزمایش ادرار می‌تواند به افزایش شمار زنانی که برای سرطان دهانه رحم غربالگری می‌شوند، کمک کند.

این آزمایش ادرار همچنین می‌تواند در کشورهای روبه توسعه که امکان انجام پاپ اسمیر وجود ندارد و سرطان دهانه رحم تا ۱۵ برابر شایع‌تر است، نقشی سودمند داشته باشد.

روش غربالگری معمول در این مورد انگلیس انجام آزمایش برای انواع «پرخطر» ویروس پاپیلوم انسانی و بررسی میکروسکوپی سلول‌های دهانه رخم در زنان مثبت ازلحاظ این ویروس‌ها است. حدود یک زن از هر ۲۰ زن ممکن است تغییرات غیرطبیعی نشان دهند که ممکن است پیش سرطانی باشد و در مرحله بعد برای کولپوسکوپی ارجاع می‌شوند.

در این آزمایش دهانه رحم با عدسی بزرگنمایی می‌شود و امکان دیدن نواحی غیرطبیعی و نمونه‌برداری و درمان حتی پیش از ایجاد سرطان وجود دارد.

به گفته این پژوهشگران نمونه‌های دهانه رحم، نمونه‌های جمع‌آوری‌شده واژنی به‌وسیله خود شخص و نمونه‌های ادرار همگی در تشخیص انواع پرخطر ویروس پاپیلوم انسانی کارایی دارند.

سرطان دهانه رحم در مین زنان ۳۰ تا ۳۵ سال بیشترین شیوع را دارد. مرحله پیش سرطانی از ۵ تا ۱۰ سال پیش از آن قابل‌شناسایی است، اما مشکل این است که تا یک‌سوم زنان برای انجام آزمایش پاپ اسمیر مراجعه نمی‌کنند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *