آغاز انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ مواجه دولت ترامپ با افکار عمومی

آغاز انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ مواجه دولت ترامپ با افکار عمومی


این انتخابات دوسال پس از پیروزی غافلگیرکننده دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و نتیجه آن بر چگونگی ترکیب کرسی‌های پارلمان و حتی زمان پایان یافتن دوره ریاست جمهوری حاکم فعلی کاخ سفید تاثیر مستقیم خواهد داشت.

به گزارش یورونیوز در پایان این انتخابات حساس و سرنوشت ساز قرار است تکلیف ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان، یک سوم از ترکیب نمایندگان سنا و ۳۶ پست فرمانداری در ایالت های مختلف این کشور مشخص شود.

این در حالی است که با توجه به تلاش دمکرات‌ها برای به دست گرفتن اکثریت در پارلمان و نیز مجلس سنا اهمیت این انتخابات دو چندان شده است. در صورت تحقق این امر و یا حتی برتری دمکرات‌ها در یکی از دو مجلس کنگره، کار رئیس جمهوری برای پیشبرد برنامه های خود در دو سال باقی مانده از دوره چهار ساله کنونی بسیار دشوار خواهد بود زیرا در چنین شرایطی این مخالفان و رقبای سیاسی هستند که باید برای طرح های جنجال برانگیز او تصمیم گیری کنند.

نکته قابل توجه دیگر در مورد انتخابات میان دوره ای آمریکا این است که مردم این کشور برای نخستین بار پس از برگزیدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ فرصت یافته اند تا با حضور در پای صندوق های رای، دیدگاه خود را درباره انتخاب قبلی و نیز چگونگی عملکرد دستگاه اجرایی در کشورشان بیان کنند.

هر دو جناح رقیب پیش از انتخابات در حالی بر شدت و حجم کارزارهای تبلیغاتی خود افزودند که فضای سیاسی و امنیتی در ایالات متحده طی هفته های گذشته به شدت متشنج و تحت تاثیر رویدادهایی چون تیراندازی و کشتار در پیتسبرگ و نیز ارسال بسته های مشکوک پستی برای شخصیت های سیاسی و چهره های سرشناس مخالف سیاست های دونالد ترامپ قرار داشت.

به این دو موضوع باید مسئله ورود مهاجران غیر قانونی را نیز اضافه کرد که شاید به همراه حمایت های اقتصادی دولت از تولیدات داخلی و تلاش برای کاستن از نرخ بیکاری بتواند برگ برنده محافظه کاران در این انتخابات باشد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *