آیا حذف نام تجاری Gaming از محصولات کمپانی AMD در حال رخ دادن است؟

آیا حذف نام تجاری Gaming از محصولات کمپانی AMD در حال رخ دادن است؟


آیا نام تجاری Gaming سازندگان کارت گرافیک از محصولات AMD حذف خواهد شد؟ این سوالی است که طی هفته‌های گذشته ذهن طرفداران این کمپانی را به خود مشغول کرده است! چندی پیش از سوی وب سایت HardOCP گزارشی طولانی در مورد برنامه جدید شرکت انویدیا برای اعمال سیاست‌های انحصاری در بازار کارت گرافیک منتشر شد که در ادامه جنجال زیادی را در محیط اینترنت به پا کرد.

Gaming

Kyle Bennett سردبیر وب سایت HardOCP پس از اطلاع‌رسانی AMD در خصوص برنامه جدید شرکت انویدیا تحت عنوان GeForce Partner Program یا به اختصار GPP، تحقیقاتی را شروع کرد که پس از گذشت سه هفته به نتایج جالبی دست پیدا کرده بود.

مطابق با گفته انویدیا هدف از برنامه GPP در واقع ایجاد شفافیت و اطمینان از کیفیت کالاهای خریداری شده توسط گیمرها و کاربران علاقه‌مند به بازی‌های کامپیوتری می‌باشد که برای شریکان تجاری به معنای ارائه تبلیغات رسانه‌های اجتماعی، مهندسی و پشتیبانی بازاریابی و در نهایت دسترسی زودتر از موعد به فناوری‌های اختصاصی GeForce خواهد بود.

این اقدامات در چرخه خود برای همه عالی و سودمند به نظر می‌رسد، اما تناقض اصلی بین اظهارات عمومی انویدیا در مورد این برنامه و تعهدات قراردادی شریکان تجاری مشاهده شده است. John Teeple در وبلاگ رسمی انویدیا در مورد GeForce Partner Program توضیح داده است که برنامه GPP به هیچ وجه انحصاری نیست و شریکان تجاری می‌توانند محصولات سایر کمپانی‌ها (AMD) را نیز تولید و ارتقاء دهند.

همچنین شرکت‌کنندگان در صورت تمایل در هر زمانی قادر به ترک برنامه هستند و تعهدی نیز به انجام پرداخت های پولی یا عدم دریافت تخفیف محصولات را ندارند، تحقیقات Bennett اما چیزی کاملا برخلاف توصیف انویدیا از برنامه GPP را بازگو کردند. طبق گفته وی اسنادی یافت شده‌اند که شریکان تجاری عضو در GeForce Partner Program را موظف به استفاده انحصاری از نام GeForce در برند محصولات سری Gaming تولید شده توسط کمپانی می‌کند و حق استفاده از نام تجاری Gaming برای محصولات غیر از انویدیا را نخواهند داشت.

با تمام این تفاسیر به تازگی شرکت Gigabyte محصولی جدید را تحت عنوان RX 580 Gaming Box معرفی کرده است که امکان استفاده از کارت گرافیک رده دسکتاپ Radeon RX 580 را برای نوت‌بوک‌ها از طریق رابط Thunderbolt 3 فراهم می‌کند. گیگابایت پیش از این نیز برای کارت‌های گرافیک GTX 1070 و GTX 1080 محصولات مشابه‌ای را تولید کرده بود با این تفاوت که نام تجاری گیمینگ Aorus برخلاف تولیدات شرکت انویدیا در RX 580 Gaming Box مشاهده نمی‌شود.

این مسئله باعث شده است تا بار دیگر جریان اخیر در مورد برنامه GPP انویدیا مطرح شود. اگرچه این مطلب توسط کمپانی گیگابایت مورد تایید قرار نگرفته است اما این احتمال وجود دارد تا در آینده‌ای نزدیک کارت‌های گرافیک سری Radeon و GeForce در دو بخش مختلف با نامگذاری متفاوت تولید و عرضه شوند. البته همانطور که اشاره شد این جریان مورد تایید قرار نگرفته است و تولیدات هر دو کمپانی NVIDIA و AMD هنوز در وب سایت رسمی گیگابایت در لیست محصولات Aorus قرار دارند.

در کنار این برخی شایعات از عدم موجودی کارت‌های گرافیک سری STRIX شرکت ایسوس برای محصولات Radeon در بازار آمریکا خبر داده‌اند که تحقیقات انجام شده از سایر بازارها در اروپا این شایعات را رد کرده است و کارت‌های گرافیک Radeon در سری پرطرفدار ROG و STRIX در دسترس بوده‌اند. وب سایت ایسوس نیز مشابه با گیگابایت کارت‌های گرافیک Radeon را برای تمام سری گیمینگ خود لیست کرده است و مسئله‌ای غیر طبیعی نیز مشاهده نشده است.

در مورد شرکت MSI نیز تناقضی در ارائه محصولات سری Radeon Gaming X در لیست بازارهای جهانی و اروپا مشاهده شده است که با توجه به در دسترس بودن محصولات مورد نظر در بازار آمریکا به نظر تنها عدم موجودی کارخانه دلیل آن بوده است.

  منبع: Guru3d

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *