آیت‌الله اراکی: موسیقی به‌ عنوان عاملی هویت‌ساز مورد توجه قرار گیرد

آیت‌الله اراکی: موسیقی به‌ عنوان عاملی هویت‌ساز مورد توجه قرار گیردبه گزارش ایرنا، آیت‌الله محسن اراکی، در آیین معرفی «درس‌نامه غنا و موسیقی متن درس خارج فقه مکاسب محرّمه رهبر معظم انقلاب» در مرکز تخصصی فقهی ولی امر در قم افزود:  غنا یکی از مباحث زیرمجموعه فرهنگ هر جامعه است و به دلیل اینکه فرهنگ، هویت جامعه را شکل می‌دهد، توجه به این موضوع بسیار اهمیت دارد.

وی بابیان اینکه برخی آهنگ‌ها موجب تحریک تقوا و معنویت و برخی تحریک رذایل است، اظهار داشت: علما بر اساس روایات، ضوابطی برای این ۲ نوع آهنگ تبیین کرده‌اند که یکی از مهم‌ترین این کارها، درس‌نامه غنا و موسیقی درس خارج رهبر معظم انقلاب است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: مباحث علمی رهبر معظم انقلاب موجب نشاط جامعه علمی و باز کردن مسیر جدید بحث و تحقیق پیرامون غنا و موسیقی شده است که این موضوع بستر لازم برای پژوهش‌های بیشتر در این زمینه را فراهم می‌کند.

اراکی، فقه شیعی را فقه هویت‌ساز دانست و تاکید کرد: هویت هر فرد را امام او شکل می‌دهد و انتخاب ولی و امام سرنوشت و هویت افراد را شکل می‌دهد.

وی بابیان اینکه حکمت آفرینش جهان اسلامی ایجاد نظام فقهی و ولایت و امامت در جامعه است افزود: تشکیل حکومت، فعلی اجتماعی است که نیازمند تدوین فقه نظام و فرهنگ متناسب با آن است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، رسانه را یکی از اثرگذارترین ابزارهای حکومت در ایجاد هویت فرهنگی دانست و تاکید کرد: رسانه به جامعه هویت داده و جامعه‌ای الهی و یا شیطانی را می‌سازد که این اهمیت نقش رسانه است.

کتاب «غنا»، متن کامل ۷۶ جلسه‌ درس خارج فقه مکاسب محرّمه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع غنا و موسیقی است که توسط انتشارات انقلاب اسلامی منتشرشده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *