اجرای طرح نذر آب در مناطق کم آب کشور از اواسط مرداد

اجرای طرح نذر آب در مناطق کم آب کشور از اواسط مردادبه گزارش مهر، محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر از برگزاری مجدد طرح «نذر آب» در مناطق کم‌آب کشور خبر داد و گفت: امسال طرح «نذر آب» همچون سال گذشته در استان سیستان و بلوچستان با گستره بزرگ‌تر اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: پایه این طرح بر اساس تاکید فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر بر رسیدگی به مناطق دارای خشکسالی بود به همین دلیل هلال احمر نیز برای اجرا این طرح وارد عمل شد. موضوع خشکسالی نیز در کشور ما قدمتی چندساله داشت اما سال گذشته افزایش شدید آن در استان سیستان و بلوچستان موجب مهاجرت هموطنان به دیگر مناطق کشور شد و به خاطر وجود این ضرورت برای تثبیت جمعیت و بالا بردن خدمات طرح «نذر آب» سال گذشته اجرا شد.

نصیری توضیح داد: در طرح سال گذشته خدمات درمانی، توزیع سبد کالا، و توزیع تانکرهای آب برای دسترسی مردم به آب شرب سالم انجام شد. امسال نیز بارندگی‌ها در این مناطق مشکل را تا حدودی برطرف کرده اما همچنان دسترسی به آب شرب سالم در جنوب کرمان، قسمت‌هایی از خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان بسیار مشکل است.

رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر افزود: حتی در برخی روستاها آبرسانی همچنان با تانکر است اما این تانکرها بهداشتی نیست. در حال حاضر با همکاری وزارت نیرو برای ماندگاری جمعیت و ارتقای بهداشت خانوارها قرار است طرح «نذر آب» در استان‌های معین اجرا شود.

وی گفت: شهرهای جنوبی استان سیستان و بلوچستان، جنوب استان کرمان و بخش شرقی استان هرمزگان از جمله مناطقی است که طرح «نذر آب» در آنها اجرا خواهد شد.

نصیری در خصوص مدت اجرای این طرح نیز گفت: سال گذشته این طرح در قالب یک هفته اجرا شد اما امسال در یک فرآیند زمانی از نیمه مرداد شروع و تا ۲۰ شهریور ارائه خدمات آبرسانی، توزیع تانکر و خدمات درمانی ادامه خواهد داشت.

وی افزود: امسال نیز در تفاهم‌نامه با هلال احمر، تانکرهای تاکین آب شرب سالم میان مناطق کم آب توزیع می‌شود و جزئیات شمار روستاها و خانوارها به زودی اعلام خواهد شد. اغلب نقاط کم آب کشور توسط سازمان آب و فاضلاب به هلال احمر معرفی می‌شوند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *