احتکار، عامل اصلی گرانی لاستیک

احتکار، عامل اصلی گرانی لاستیکبا نوسان قیمت قابل‌توجهی مواجه شد. در این میان احتکار لاستیک خودرو و رانت به‌وجودآمده در این بخش نیز وضعیت بازار را ملتهب‌تر کرده و همین موضوع فعالان این صنف و رانندگان را با مشکلات زیادی در تامین این کالا مواجه کرده است. به گزارش همشهری، رئیس اتحادیه لاستیک‌فروشان کرج با بیان این‌که این کالا هم امسال با رشد قیمت مواجه بوده است، می‌گوید: امسال ۶ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم، ولی مقرر شده تا ۱۶ تا ۲۰ درصد دیگر افزایش یابد و همین موضوع باعث سوءاستفاده برخی افراد شده است.

«تورج خاکی‌فیروز» می‌افزاید: به دلیل تحریم‌ها واردات لاستیک خارجی به کشور قطع شده است و کلا بازار در دست شرکت‌های تولیدی لاستیک‌های داخلی است، اما این شرکت‌ها نیز لاستیک را به توزیع‌کننده‌های خاص خود می‌دهند و حتی به صنوفی که اتحادیه به آنها معرفی می‌کند لاستیک نمی‌دهند. برخی شرکت‌ها لاستیک را به صنوفی می‌دهند که مجوز ندارند و کسانی که پروانه کسب دارند و مالیات و عوارض پرداخت می‌کنند از آن بی‌نصیب هستند و همین رویه باعث شده مشکلات زیادی در عدم توزیع در استان البرز به وجود بیاید. وی ادامه می‌دهد: شرکت‌های تولیدکننده لاستیک تعامل خوبی با واحدهای صنفی لاستیک‌فروشان ندارند و هنگام توزیع سهمیه لاستیک ودیعه‌های سنگینی از صنوف مطالبه می‌کنند.

خاکی‌فیروز اضافه می‌کند: لاستیک خودروهای سنگین به‌وفور یافت می‌شود، ولی در انبارها خاک می‌خورند و خودروهای سنگین و کامیون‌داران نیز با مشکلات فراوانی در توزیع روبه‌رو هستند، چراکه به آنها فقط سهمیه ۲ عدد لاستیک تعلق می‌گیرد.  رئیس اتحادیه لاستیک‌فروشان کرج می‌گوید: مکاتبه وجلساتی در خصوص مشکلات توزیع لاستیک و احتکار با سازمان صمت و تعزیرات استان داشته‌ایم. به گفته وی، در یک سال اخیر شرایط به گونه‌ای است که برخی واحدهای صنفی کاملا فعال و برخی دیگر غیرفعالند، چراکه به علت توزیع نشدن از سوی تولیدکنندگان برای تهیه لاستیک مجبورند کالای خود را از بازار آزاد تهیه کنند که به ضرر آنهاست.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *