ارزیابی رویترز از وضعیت آمریکا در زمینه تحریم‌های ایران

ارزیابی رویترز از وضعیت آمریکا در زمینه تحریم‌های ایرانبه گزارش تحلیلی این خبرگزاری انگلیسی، کاخ سفید باید قبل از اعمال تحریم‌های سخت‌تر علیه ایران و ونزوئلا هزینه‌های جانبی و اقتصادی آن را بسنجد و سرانجام تصمیم بگیرد که آیا زیان‌های اقتصادی بیشتر از منافع دیپلماتیک ارزش دارد یا نه؟

به گزارش ایرنا، رویترز در ادامه می‌نویسد، در صورت تصمیم کاخ سفید برای تحریم بیشتر نفت ایران و ونزوئلا بدون شک صحنه گردان بازار جهانی نفت عربستان سعودی خواهد بود و همه چیز به تصمیم آخر این کشور برای افزایش تولید نفت خام برای کنترل قیمت جهانی نفت بستگی دارد.

در صورت ضمانت عربستان برای افزایش تولید و جبران کمبود نفت ایران و ونزوئلا در بازار جهانی احتمال موافقت امریکا برای تمدید معافیت تحریم‌های نفتی ایران و ونزوئلا افزایش می‌یابد.

در همین زمینه مذاکرات فشرده مقامات ارشد آمریکا در مورد گرفتن ضمانت از ریاض در دوران تحریم‌های شدید آمریکا علیه ایران و ونزوئلا آغاز شده است.

رویترز در این زمینه می‌گوید، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به تازگی در مورد این موضوع و حفظ فشارها بر ایران با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان تماس تلفنی داشته است.

محتوای این تماس تلفنی به اصحاب رسانه کشیده نشده اما موضوعات قیمت نفت، تولید نفت خام و تحریم‌ها از مهمترین موضوعات بحث بوده است.

رویترز در تحلیل خود نوشت، اگر در روزهای آتی تحریم‌های آمریکا علیه ایران شدت یابد ، بدون شک کاخ سفید توانسته از ریاض برای افزایش تولید نفت خام ضمانت اجرایی بگیرد. و در صورت کاهش فشار تحریم‌ها،مسلما آمریکا در متقاعد کردن سعودی‌ها با شکست روبرو شده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *