استودیو میثاقیه به مرکز نوآوری سینمای ایران تبدیل شد

استودیو میثاقیه به مرکز نوآوری سینمای ایران تبدیل شدبه گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در جلسه‌ای که در محل ساختمان شماره ۲ بنیاد سینمایی فارابی و با حضور برزین ضرغامی؛ مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، یاسر جعفری معاون فنی و طرح‌های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران و معاونان و مدیران بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد گفت: دو ساختمان بنیاد سینمایی فارابی (عمارت قوام و استودیو میثاقیه) در خیابان سی تیر قرار و در بافت تاریخی این منطقه قرار دارد.

وی افزود: دو سال پیش با مشارکت سازمان زیباسازی شهر تهران مرمت و بهسازی ساختمان اصلی بنیاد سینمایی فارابی – که هم یک مجموعه فرهنگی است و هم یک اثر ثبت ملی- انجام شد و در دوره مسئولیت آقای ضرغامی در سازمان زیباسازی، بازپیرایی بصری ساختمان استودیو میثاقیه انجام شد.

تابش با اشاره به چند ماه تلاش تیم بهسازی و بازپیرایی نمای ساختمان شماره ۲ بنیاد فارابی، گفت: خرسندیم که کار به نحو احسن انجام شده و ضروریات بافت تاریخی شهر در انجام این کار رعایت شده است.

برزین ضرغامی هم، خیابان سی تیر را یکی از گذرگاه‌های مهم فرهنگی پایتخت دانست و گفت: وجود ساختمان استودیو میثاقیه (ساختمان شماره ۲ بنیاد سینمایی فارابی) در خیابان سی تیر که سال‌ها محل تردد فیلمسازان و هنرمندان بخش‌های مختلف سینما بوده است و بیش از دو دهه ساختمان شماره ۲ بنیاد فارابی در آن استقرار یافته است، نیاز به بازپیرایی داشت، اصولا حفظ و نگاهداشت ساختمان‌های فرهنگی هنری که جزء سرمایه‌های شهر هستند برای ما و شهروندان مهم است.

استودیو میثاقیه در سال ۱۳۳۸ خورشیدی تأسیس شد. فیلمبرداری و امور فنی بسیاری از فیلم‌های دهه‌های ۴۰ و ۵۰ سینمای ایران در این استودیو انجام شده‌ است. در سال ۱۳۷۰ خورشیدی و در دوره مدیریت مهندس سید محمد بهشتی با تملک این استودیو توسط بنیاد سینمایی فارابی، بخش‌های تولید و پشتیبانی فنی سینما در آن مستقر شد. در سال ۱۳۹۶ معاونت پشتیبانی تولید بنیاد فارابی با هدف چابک‌سازی فعالیت‌های این بنیاد، منحل شد.

بر اساس سیاست‌های جدید سینمایی کشور و بنیاد سینمایی فارابی ساختمان شماره ۲ بنیاد سینمایی فارابی در سال ۱۳۹۸ برای استقرار «مرکز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران» آماده شده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *