اسنادی از سوی Intel به بیرون درز پیدا کرد!

اسنادی از سوی Intel به بیرون درز پیدا کرد!


یادداشت هایی در مورد Intel RST، حقایق جالبی در مورد CPU های اینتل فاش کرد، با سخت افزار همراه باشید.

پیش از شروع هرچیز بگوییم که بحث های زیادی پیرامون چیپست Z390 شده است، گفته میشود این چیپست قرار است جایگزین Z370 شود.  شایعات و خبرهای غیر رسمی منتشر شده زیادی هستند که وجود Z390 را تایید میکنند. با این حال در اسناد لو رفته اینتل، گمان میرود Z390 از نسل آینده پردازنده های اینتل با نام Cannon Lake نیز پشتیبانی کند. این نسل با تکنولوژی 10 نانومتری ساخته خواهد شد در حالی که آخرین نسل پردازنده های اینتل (نسل 8) با تکنولوژی ساخت 14 نانومتری تولید میشوند. پردازنده های Cannon Lake قرار بود در سال 2017 عرضه شوند، در حالی که چنین اتفاقی هیچ گاه رخ نداد.

مورد جالب توجه دیگری که در پی انتشار این اسناد خبرساز شده است، جانشین چیپست X299 با نام X399 است. این نام دقیقا برابر با نامی است که کمپانی رقیب یعنی AMD برای چیپست سری محصولات Threadripper در نظر گرفته است. این مسئله کمی عجیب به نظر می رسد، زمانی که AMD نام B350 را برگزید، Intel تصمیم گرفت از نام B360 استفاده کند. این همپوشانی در اسامی چیپست ها کاربران را سردرگم خواهد کرد، باید منتظر بود و دید این دو کمپانی رقیب چه فکری برای این مسئله کرده اند.

چیپست X399 هم در لیست پردازنده هایCoffee Lake  و هم در لیست پردازنده های  Cannon Lake قرار گرفته است، یعنی از هر دو آنها پشتیبانی خواهد کرد. در حال حاضر X299 نیز از پردازنده های Skylake-X و Kaby Lake-X پشتیبانی میکند. آنچه از قبل میدانیم این است که جانشین Skylake-X قرار بود Cascade Lake-X باشد. چرا که نام Cascade Lake از سری محصولات Xeon می آید، ممکن است اینتل نام این محصولات را به Coffee Lake-X تغییر دهد.

چیپست X299 و سوکت آن یعنی LGA 2066 تنها یک سال است که به بازار عرضه شده،  بعید است که X399 به همراه خود سوکت جدیدی را نیز به همراه داشته باشد.

منبع TomsHardware

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *