افشای یک تماس | دردسر تازه برای ترامپ

افشای یک تماس | دردسر تازه برای ترامپدونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با اتهام تازه‌ای روبروست که می‌تواند پیامدهای سنگینی برای او داشته باشد. واشنگتن‌پست جمعه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) گزارش داده است که یک مامور اطلاعاتی روز ۱۲ اوت درباره محتوای گفت‌وگوی تلفنی میان دونالد ترامپ و رهبر یک کشور دیگر به مایکل اتکینسون بازرس کل نهادهای اطلاعاتی آمریکا گزارشی داده است. این تلفن احتمالا میان دونالد ترامپ با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین انجام شده است.   

نیویورک تایمز در این باره نوشته است که احتمالا ترامپ وعده آزاد کردن مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار کمک مالی نظامی به اوکراین را داده است. آنچه ترامپ در مقابل از زلنسکی خواسته، این بوده که برای تسریع در  رسیدگی به اتهام فساد مالی هانتر بایدن تلاش کند. پدر هانتر بایدن، جو بایدن رقیب احتمالی دونالد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است.

بنابر گزارش‌ها مایکل اتکینسون پس از انجام بررسی‌های لازم ژوزف ماگوییر رئیس اداره اطلاعات را از این ماجرا مطلع کرده و از او خواسته در این باره به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان گزارش دهد. ظاهرا کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا از چند هفته پیش تحقیقات خود را در این باره شروع کرده و مایکل اتکینسون بازرس کل نهادهای اطلاعاتی این کشور را نیز برای دادن شهادت‌ در این باره احضار کرده است.

آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات در مجلس نمایندگان ایالات متحده از حزب دمکرات این کشور دولت را متهم کرده است که اطلاعات داده شده توسط این مامور را در اختیار کنگره قرار نمی‌دهد. دونالد ترامپ این اتهام را دروغ خوانده و در توییتر خود نوشته است که او می‌داند که محتوای تلفن‌هایش از سوی سازمان‌های اطلاعاتی شنود می‌شود و او «باید خیلی احمق باشد» که با رئیس یک دولت بیگانه چنین حرفی زده باشد.

اشپیگل آنلاین نیز در گزارشی در این باره نوشته است این که آیا محتوای این تلفن دونالد ترامپ را با بحرانی دیگر روبرو می‌کند یا نه موضوعی است که تنها تعداد کمی از سیاستمداران آمریکا پاسخ آن را می‌دانند. اشپیگل هم‌چنین نوشته است که هسته اصلی ماجرا هنوز روشن نیست.

در کنار افشاگری این مامور اطللاعاتی ترامپ هم‌چنان با پرونده دیگری دست به گریبان است؛ دخالت روسیه در روند انتخاباتی که به پیروزی او در سال ۲۰۱۶ منجر شد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *