الگوریتمی ایجاد شد که میتواند جدید بودن یا بازیافتی بودن حافظه های NAND را تشخیص دهد!

الگوریتمی ایجاد شد که میتواند جدید بودن یا بازیافتی بودن حافظه های NAND را تشخیص دهد!


با رشد استفاده از چیپست های NAND که میتوان آن ها در انواع دستگاه های دیجیتالی یافت، بازار تقلبی این حافظه ها نیز داغ شده است. اما محققان در آلاباما به الگوریتمی دست یافته اند که به راحتی تشخیص میدهد چیپست NAND چه زمانی از عمر خود را سپری کرده است، با سخت افزار همراه باشید.

 

 

محققان توانسته اند الگوریتمی بسازند تا با چند مرحله ساده تعیین کند آیا حافظه NAND، استفاده شده است یا خیر و آیا در صورت کارکرده بودن حافظه NAND، این چیپست چه میزان از عمر خود را گذرانده است. این الگوریتم به قدری دقیق است که اگر تنها کمتر از 5 درصد از عمر تراشه نیز گذشته باشد، توسط الگوریتم قابل تشخیص خواهد بود.

Biswajit Ray استادیار رشته مهندسی برق و کامپیوتر در دانشگاه آلاباما، گفته است اکثر حافظه های موجود در بازار بازیافتی اند ولی همین حافظه ها از تست های مربوط به چیپست ها به خوبی عبور کرده و نتایج خوبی را ثبت میکنند.

یک سلولِ حافظه فلش همانند یک ترانزیستور معمولی است با این تفاوت که یکی از گیت های آن به چند لایه تقسیم میشود و همین لایه ها باعث میشوند یک بیت (صفر یا یک) در ترانزیستور ذخیره شود.

بر اساس این تحقیق مشخص شد که زمان حذف اطلاعات از روی ترانزیستورها که سازنده حافظه فلش هستند متغییر است، و هر چه این زمان کوتاه تر باشد، یعنی حافظه کمتر استفاده شده است، و هر چه این زمان بیشتر شود، نشان دهنده این است که حافظه مدت زمان بیشتری را از عمر خود سپری کرده است.

بر طبق نتایج این تحقیق که در سمپوزیوم بین المللی IEEE ارائه شده است این الگوریتم میتواند با اطمینان 100 درصد حافظه هایی که حداقل 3 درصد از عمر خود را گذرانده باشند را نیز تشخیص دهد.

Biswajit Ray در انتها گفته است میتوان این روش را در قالب یک نرم افزار روی حافظه گوشی های  هوشمند نصب کرد و از بازیافتی بودن قطعات گوشی مطلع شد.

منبع Guru3D

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *