امیدی که از راه می‌رسد

امیدی که از راه می‌رسدحوزه‌های ورزشی و فرهنگی و توسعه این زیرساخت‌ها یکی از حوزه‌های مهمی بود که در این هفته مورد توجه بسیاری از مردم استان قرار گرفت.  بهره‌برداری از چندین سالن ورزشی و ده‌ها زمین کوچک ورزشی در محلات مختلف بندرعباس و دیگر شهرها و روستاهای استان از نمونه‌ اقدامات مهمی بود که در ایامی که گذشت با همکاری استانداری و شهرداری‌ها انجام شد. شاید در نگاه اول به نظر برسد افتتاح طرح‌های عمرانی از اولویت و اهمیت بالاتری نسبت به طرح‌های ورزشی برخودار باشد، اما از منظر اجتماعی توسعه ورزش و حوزه‌های ورزشی استان گام بزرگی است که می‌تواند سرمایه اجتماعی مهمی به نام امید را به‌ویژه در اقشار جوان جامعه هرمزگانی افزایش دهد، حفظ و مراقبت کند.  

امید انگیزه تحرک و پویایی برای رسیدن به آینده‌ای بهتر است و همین یعنی نشاط اجتماعی. نشاط اجتماعی دور شدن جامعه از سستی، کاهلی و کم‌کاری است. به همان‌اندازه که نشاط اجتماعی بین اقشار مختلف جامعه به‌ویژه جوانان و نوجوان افزایش پیدا کند، معضلات و ناهنجاری‌های اجتماعی از آن جامعه رخت برمی‌بندد و بسیاری از هزینه‌های گزاف که به جای رونق تولید و توسعه استان برای رفع و حل آسیب‌های اجتماعی صرف می‌شود، می‌تواند مسیر توسعه استان را هموار ‌کند.  

در حوزه‌های عمومی ‌هم می‌توان تصور کرد چطور کارکنان یک سازمان، اداره‌ یا کارخانه‌ مجهز به باشگاه ورزشی تبدیل به کارمند و کارگر و مدیر خلاق و کاربلدتری خواهند شد و اثر آن بر افزایش مهم‌ترین سرمایه اجتماعی، یعنی امید در جامعه، مشهود خواهد شد.  یکی دیگر از حوزه‌های مهم و کمتر توسعه‌یافته استان حوزه‌های فرهنگی است. تاریخ دیرینه هرمزگان نشان می‌دهد چه ظرفیت‌های جالب توجهی از این خطه صاحب نام و آوازه شده‌اند و هم‌اکنون به دلیل نبود زمینه شناسایی این ظرفیت‌ها در زمینه‌های مختلف سینمایی، موسیقی و… به فراموشی سپرده شده‌اند. طی سال‌های گذشته فضاهای هنری در هرمزگان رشد چندانی نداشت و این موضوع همواره نقل گلایه و نارضایتی بسیاری از تشکل‌های هنری بود. دولت در این بخش نیز با افتتاح چندین طرح مهم فرهنگی، سینما و پلاتو در شهرهای مختلف قدم‌های خوبی برداشته است.  

بهره‌برداری از مجموعه فرهنگی‌هنری دریا و فرهنگسرای نخل ناخدا یکی از اقدامات اثرگذار این حوزه در ارتقا و رشد فرهنگی جامعه هرمزگان است که تاثیر مهم آن بر افزایش سرمایه‌های مهم اجتماعی و سطح امیدواری جامعه شایان توجه است. توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی با ایجاد فرهنگسراها مناسب‌ترین بستر برای شناسایی توانایی و ظرفیت‌های این خطه و به دنبال آن شکوفایی و درخشش استعدادهای کمتر دیده شده هرمزگانی است. امید است که حفظ و مراقبت از امید، این باارزش‌ترین سرمایه اجتماعی، از این پس نیز در اولویت برنامه‌ریزی مسئولان برای توسعه همه‌جانبه استان قرار گیرد.  

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *