انتشار جزئیات بیشتر در مورد پلتفرم Rocket Lake-S کمپانی اینتل

انتشار جزئیات بیشتر در مورد پلتفرم Rocket Lake-S کمپانی اینتل


بر طبق آنچه که تاکنون می‌دانیم، پلتفرم Rocket Lake-S کمپانی اینتل برای عرضه زمانی در سال جاری میلادی در نظر گرفته شده است، اما اطلاعات موجود پیرامون ویژگی‌های قابل پشتیبانی از آن هنوز در هاله‌ای ابهام قرار دارند. خوشبختانه به لطف یکی از منابع رسانه VideoCardz در کمپانی اینتل، اخیراً اطلاعات جدیدی در مورد پلتفرم اشاره شده که اکنون تحت عنوان اختصاصی RKL-S شناخته می‌شود در سطح اینترنت گسترش پیدا کرده و جزئیات بیشتری در مورد پردازشگرهای نسل جدید اینتل در اختیار عموم قرار گرفته‌اند. برای شروع پلتفرم جدید و تازه‌نفس RKL-S همراه با چیپست سری 500 که در حقیقت نسخه‌ای مشتق شده از چیپست سری 400 با بهبودهای بیشتر به شمار می‌رود روانه بازار می‌شود. این چیپست به پشتیبانی از سوکت LGA1200 پرداخته است.

انتشار جزئیات بیشتر در مورد پلتفرم Rocket Lake-S کمپانی اینتل

از جمله دیگر بهبودهای به ارمغان آورده شده توسط پلتفرم Rocket Lake-S کمپانی اینتل می‌توان به پشتیبانی از فناوری PCIe 4.0 اشاره کرد که به عنوان یکی از ویژگی‌های اصلی پردازشگرها و پلتفرم‌های محاسباتی کمپانی ای‌ام‌دی هم‌‎اکنون نیز در دسترس همگان قرار گرفته است. پردازنده‌های مبتنی بر معماری RKL-S در حالت پیش‌فرض از تعداد 20 مسیر PCIe 4.0 برخوردار می‌باشند که چهار مسیر برای پشتیبانی از حافظه‌های جامد NVMe در نظر گرفته شده و دیگر شاهراه‌های اضافی به سمت شکاف‌های توسعه PCIe برای نصب کارت گرافیک و … سیم‌کشی شده‌اند. از جمله دیگر موارد جذاب می‌توان به استفاده از تراشه‌های سری Xe به عنوان پردازشگر گرافیکی مجتمع پردازنده‌های Rocket Lake-S اشاره کرد.

افزایش دو برابری تعداد لینک‌های ارتباطی DMI از چهار به هشت عدد، به علاوه پشتیبانی از فناوری ThunderBolt 4 از جمله دیگر ویژگی‌های مثبت این پلتفرم به شمار می‌روند. علاوه بر آن مجموعه دستورالعمل‌های Intel SGX نیز به‌منظور افزایش امنیت و کاهش احتمال بروز حملات اجرای گمانی کدها و … نیز حذف شده است.

منبع: TechPowerUP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *