انویدیا سه کارت جدید Quadro RTX را با معماری Turing معرفی کرد

انویدیا سه کارت جدید Quadro RTX را با معماری Turing معرفی کرد


امروز کمپانی انویدیا طی یک مراسم از جدیدترین کارت‌های خود که تحت نام Quadro RTX هستند رونمایی کرد که از معماری Turing برخوردارند. در ادامه این مطلب با سخت افزار همراه باشید.

Quadro

از چند ماه پیش تا به حال حرف و سخنانی بسیار در مورد معماری‌های آتی کمپانی انویدیا زده شد و همانند همیشه روی اصلی این بحث‌ها، بکارگیری کدام یک از آنها برای محصولات نسل بعدی کمپانی انویدیا بوده است. امروز کمپانی انویدیا اولین محصولات خود با معماری Turing را معرفی کرد که یکی از موضوعات داغ برای اغلب رسانه‌های حوزه فناوری شده است. اما سه محصول در دسته محصولات گیمینگ کمپانی انویدیا نبوده و خبری از عنوان GeForce GTX نیست، بلکه شاهد معرفی سه کارت ورک‌استیشن در مدل‌های Quadro RTX 8000، RTX 6000 و RTX 5000 هستیم.

 

مشخصات کاملی از هر سه کارت معرقی شده کمپانی انویدیا

 

کارت‌های جدید کمپانی انویدیا از معماری Turing برخوردارند و Turing معماری است که نسخه‌ای بهبود یافته‌تر از Volta بوده و همچنین، کارت‌های تازه معرفی شده کمپانی انویدیا نیز مشخصاتی از سیلیکون قدرتمند GV 100 را نیز به ارث برده‌اند. برای طراحان و افرادی که این دست از محصولات را برای کسب و کار خود بیش از پیش نیاز دارند، خبر خوش این است که هر سه کارت‌های جدید افزون بر هسته‌های تنسور (Tensor) از هسته‌های RT کمپانی انویدیا، مخفف از (ray tracing) نیز برخوردارند. ترکیب حضور این دو هسته‌های ذکر شده برای این پردازشگرهای گرافیکی، زمان پروسه تولید محتواهای گرافیکی را به صورت چشمگیری کاهش خواهد داد.

 

   

کارت‌های جدید کمپانی انویدیا تحت نام‌های Quadro RTX 8000، RTX 6000 و RTX 5000  نکات قابل توجه دیگری را نیز به همراه خود دارند. می‌توان از بکارگیری حافظه‌های ویدیویی GDDR6 است که پشتیبانی آن توسط کمپانی سامسونگ صورت گرفته است. بسته به مدل، کارت‌های ورک‌استیشن جدید تا 48 گیگابایت حافظه‌های ویدیویی نوع GDDR6 را برخوردارند. این مقدار دقیقا دو برابر با کارت‌های ورک‌استیشن نسل قبلی این کمپانی است که این مشخصه نیز، به خودی خود قدرتمندی کارت‌های مورد بحث را می‌تواند شرح دهد. افزون بر این، می‌توان به برخورداری از NV-Link جهت استفاده همزمان چند کارت اشاره داشت.

کمپانی انویدیا قصد دارد تا با محصولات تازه معرفی شده خود در این دسته، رندرینگ بر پایه ray tracing را از سمت پردازنده‌های مرکزی (CPU) به سمت پردازشگرهای گرافیکی (GPU) انتقال دهد. زمان عرضه این محصولات برای سه ماهه چهارم سال میلادی جاری است و قیمت گذاری آنها به ترتیب، کارت‌ RTX 8000 با قیمت 10,000 دلار، کارت RTX 6000 با قیمت 6,300 دلار و کارت RTX 5000 با قیمت 2,300 دلار است. نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

/ از گفته‌های جنسن هوانگ طی معرفی این کارت‌ها می‌توان به جنس استیل برای ساخت بدنه کارت‌ها، قیمت تمام شده کمتر در مقابل کارایی بالا و طعنه زدن به فارم‌های رندرینگ مبتنی بر ری‌-تریسنگ کمپانی اینتل را بسیار شنیدم. جنسن هوانگ طی یک مقایسه بر فارم‌های کمپانی اینتل برای این دست از محصولات، این فارم‌ها را در مقابل محصولات خود تنها یک باغچه خواند. شاید هم این فرد حق دارد، بخصوص وقتی که کمپانی انویدیا محصولاتی تا شش برابر سریعتر از نسل پاسکال خود را معرفی کرده است. از طرفی دیگر، معرفی از قدرتمندترین سرور دنیا که از پرچمدار کارت‌های تازه معرفی شده، یعنی Quadro RTX 8000 قدرت خود را دریافت می‌کند، این هم از نکاتی است که می‌بایست به این مطلب افزود. با این حال که مشخصاتی بسیاری چون معرفی نوع جدیدی از آنتی الیازینگ موسوم به DLAA طی این معرفی گفته شد، اما خبری از میزان توان گرمایی کارت‌های جدید این کمپانی نبود./

   

منابع: VideoCardZ | TechPowerUp | AnandTech

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *