اهیای واحدهای APU ارزان قیمت جدید ای‌ام‌دی در قالب پردازشگرهای سری Dali

اهیای واحدهای APU ارزان قیمت جدید ای‌ام‌دی در قالب پردازشگرهای سری Dali


بر طبق جدیدترین اطلاعات به دست آمده، کمپانی ای‌ام‌دی بنا دارد تا خانواده پردازشگرهای ارزان قیمت APU خود را با عرضه سیلیکون جدیدی تحت عنوان Dali در سال 2020 میلادی اهیا کرده و در دسترس همگان قرار دهد. بروزرسانی انجام شده در نقشه راه کمپانی مذکور حکایت از وجود پردازشگرهای شتاب یافته‌ای (APU) تحت اسم رمز Dali دارند. محصولات جدید و تازه‌نفس اشاره شده که به‌عنوان “پردازشگرهای پیشرفته ارزشمند و قابل حمل” از آنها یاد شده است از لحاظ موقعیت درست در زیر پردازنده‌های سری Renoir جای گرفته و پتانسیل قابل قبولی را برای استفاده روزمره و رفع نیازهای کاربردی فراهم آورده‌اند. پردازنده‌های شتاب‌یافته سری Renoir در حالت کلی پلتفرم‌های رده پیشرفته و گران قیمت نظیر نوت‌بوک‌ها و رایانه‌های رومیزی را هدف قرار داده و بر مبنای سوکت AM4 طراحی و توسعه پیدا کرده‌اند. به نظر می‌رسد که کمپانی ای‌ام‌دی در دو شاخه نمودن بازار پردازشگرهای سری APU خود مصمم بوده و تصمیم‌های آینده نگرانه‌ای را در سر دارد.

اهیای واحدهای APU ارزان قیمت جدید ای‌ام‌دی در قالب پردازشگرهای سری Dali

انتظار می‌رود تا APU های سری Renoir بر پایه ریز معماری Zen 2 توسعه یافته و از پتانسیلی حداقل در محدوده پردازنده‌های Ryzen 5 3600 یا 3700X و نسخه‌ای سریع‌تر از شتاب‌دهنده گرافیکی مجتمع Vega برخوردار باشند. هنوز اطلاعات زیادی پیرامون پردازشگرهای سری Dali در دسترس نیست، اما انتظار می‌رود تا محصولات فوق در قالب پردازده‌هایی یکپارچه بر مبنای معماری ساخت 7 نانومتر با برخورداری از تعداد دو هسته Zen 2 و یک پردازشگر گرافیکی کوچک (به همراه تعداد 3 تا 4 واحد اجرایی) طراحی و توسعه پیدا نمایند.

پردازنده‌های سری Renoir از طرفی دیگر به‌عنوان واحدهای چند تراشه (MCM) با طراحی چیپلت‌های هشت هسته‌ای و کنترلرهای ورودی و خروجی بزرگتر توسعه یافته و پردازشگر گرافیکی مجتمعی را نیز در ساختار خود نهان ساخته‌اند.

منبع: TechPowerUP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *