اوپک بدون قطر – همشهری آنلاین

اوپک بدون قطر – همشهری آنلاینبه گزارش سی‌ان‌ان قطر کشوری کوچک با منابع غنی گاز روز دوشنبه ۳ دسامبر (۱۲ آذر) اعلام کرد پس از ۶۰ سال در اول ژانویه کارتل نفتی اوپک را ترک خواهد کرد.

شرکت نفت دولتی قطر، Qatar Petroleum در رشته‌ای از توئیت‌ها این خبر را اعلام کرد.

در یکی از این توئیت‌ها از قول سعد شریدا الکعبی، وزیر تازه منصوب‌شده انرژی این کشور آمده است:‌«تصمیم به ترک اوپک بیانگر تمایل قطر به تمرکز بر تلاش‌هایش بر توسعه و افزایش تولید گاز طبیعی است.»

کشورهای عرب همسایه قطر به رهبری عربستان در ۱۸ ماه گذشته آن را تحت تحریم‌های دیپلماتیک و اقتصادی قرار داده‌اند. قطر هم در پاسخ به افزایش تولید گاز که اساس اقتصاد این کشور است، پرداخته است.

اوپک نقشی در بازار جهانی گاز طبیعی ندارد.

قطر در این اعلام اشاره‌ای به اختلافاتش با سایر کشورهای خلیج فارس نکرده و بر طرح‌هایش بر تثبیت موقعیتش به عنوان تولیدکننده پیشگام گاز طبیعی تأکید کرده است. قطر در حال حاضر ۳۰ درصد تقاضای جهانی گاز طبیعی را تأمین می‌کند.

قطر با تولید ۶۰۰۰۰ بشکه نفت در روز از مجموع بیش از ۲۷ میلیون بشکه نفت نقشی حاشیه‌ای در اوپک دارد، اما این تصمیم غیرمنتظره در زمانی بحرانی، پیش از اجلاس این هفته اعضای اوپک در وین برای بحث برای کاهش تولید نفت برای افزایش قیمت آن، اعلام می‌شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *