بازار گران میوه‌های سردرختی – همشهری آنلاین

بازار گران میوه‌های سردرختی – همشهری آنلاینامسال زردآلو که سال گذشته قیمتش حداکثر به ۱۲ هزار تومان رسیده بود، کیلویی ۳۵ هزار تومان به فروش می‌رسد و این نشان از گرانی شدید میوه در تابستان امسال دارد. بازار میوه و تره‌بار هم همچون سایر بازارها انتقام تورم را از مردم می‌گیرد. در حالی که داریم به گرم‌ترین روزها و ماه‌های سال می‌رسیم، ‌ میوه‌های سردرختی روز به روز افزایش قیمت دارند و قدرت خرید مردم نیز به‌شدت کاهش یافته، به طوری که آنها را مجبور به چشم‌پوشی از خرید این میوه‌ها کرده است. کارشناسان بازار میوه و تره‌بار دلیل گرانی اخیر را گرانی دلار و تمایل برای صادرات و همچنین سرمازدگی و کاهش محصولات می‌دانند.

  • خروج سردرختی ها از سبد مردم

یکی از شهروندان یزدی در مورد قیمت میوه‌های سردرختی اظهار می‌کند: زردآلو، گوجه‌سبز، هلو و گیلاس تا چند سال پیش جزو سبد اصلی‌ میوه‌ یزدی‌ها بود، اما چند سالی است که میوه‌ها لوکس شده‌اند و هر کسی امکان مصرف آنها را ندارد. «امیر جعفری» عنوان می‌کند: برای یک کیلو زردآلو و نیم‌کیلو گوجه‌سبز نزدیک به ۵۰ هزار تومان پرداخت کرده‌ام، اما مطمئنم که بسیاری از مردم شهر توان پرداخت چنین هزینه‌ای را ندارند و با گرانی‌های اخیر آنها حتی توان خرید میوه‌هایی مثل هندوانه که به کیلویی ۲ هزار تومان و طالبی را که به کیلویی ۷ هزار تومان رسیده است نیز ندارند. وی بیان می‌کند: ابتدا گمان می‌کردم مغازه‌دارها گران‌فروشی می‌کنند، اما وضعیت در میدان اصلی میوه و تره‌بار یزد نیز به همین منوال است و خرید مردم عادی از آنجا نیز مقرون به صرفه نیست.

یکی از شهروندان یزدی که برای خرید به میوه‌فروشی خیابان ۲۲ فروردین مراجعه کرده است، از افزایش قیمت‌ها گلایه می‌کند و می‌گوید: همین‌طور که ملاحظه می‌کنید، قیمت‌ها طوری نیست که همه مردم بتوانند قدرت خرید داشته باشند. «محمدرضا عظیمی» اضافه می‌کند: من که کارمند دولت هستم قدرت خرید خیلی از این میوه‌ها را ندارم، چه برسد به کارگر ساده‌ای که حقوق قانون کار می‌گیرد. وی ادامه می‌دهد: زمانی خرید میوه‌های تابستانی همچون هندوانه دغدغه مردم بود، ولی با این شرایط بسیاری از خانواده‌ها این امکان را از دست داده‌اند.

  • خرید میوه‌های ارزان

یکی دیگر از همشهریان در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌کند: از قیمت‌های بازار راضی نیستم. نه فقط من، بلکه خیلی از مردم راضی نیستند. «محمدرضا دهقان» در مورد قدرت خرید مردم عنوان می‌کند: خرید مردم نسبت به گذشته خیلی کمتر شده که دلیل آن نیز همین افزایش قیمت اجناس است. این همشهری درباره میوه‌هایی که بیشتر مردم استفاده می‌کنند اضافه می‌کند: مردم سعی می‌کنند میوه‌هایی را که قیمت کمتری دارند خریداری کنند، ولی دیگر اجناسی با این مختصات وجود ندارد و روز به روز قیمت‌ها گران‌تر می‌شود.

  • دلایل گرانی میوه

رئیس اتحادیه میوه‌فروشان یزد با بیان این‌که در مغازه‌های شهر، فروشندگان مجاز به افزایش ۳۰ درصدی قیمت میوه هستند می‌افزاید: قیمت میوه‌های سردرختی‌ به دلایل مختلف از جمله خشکسالی، سرمازدگی، تگرگ و آفت‌زدگی افزایش‌ یافته است. «حسین مشرف» با بیان این‌که گرانی ارز باعث شده است رغبت باغداران به صادرات بیشتر شود و این مهم به گرانی میوه دامن زده است خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های اصلی خانوار، امسال تقاضا برای خرید میوه از سوی مردم نسبت به سال‌های قبل بسیار کاهش ‌یافته است.

این مسئول با اشاره به تأثیر رکود اقتصادی بر این صنف تأکید می‌کند: مسلماً در شرایط رکود اقتصادی و بازار خراب، قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد. بنابراین ضرورت دارد که مسئولان جلو صادرات میوه را بگیرند، چراکه اگر جلو صادرات میوه گرفته شود، در قیمت میوه‌ها بسیار تأثیرگذار است و میوه ارزان‌تر می‌شود. با توجه به کمبود و گرانی میوه، باید صادرات فعلاً متوقف شود.

  • میوه و صیفی به وفور وجود دارد

مشرف با اشاره به این‌که در حال حاضر میوه و اقلام صیفی به‌وفور در یزد وجود دارند می‌افزاید: کمبودی در بازار میوه نداریم. وی درباره قیمت میوه‌های سردرختی می‌گوید: توت‌فرنگی گلخانه‌ای از ۱۷ تا ۲۱ هزار تومان و توت‌فرنگی آزاد از ۱۰ تا ۱۴ هزار تومان، گوجه‌سبز از ۵ تا ۱۳ هزار تومان، هلو از ۷ تا ۲۰ هزار تومان و زردآلو از ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود. مشرف به افزایش اخیر قیمت هندوانه اشاره می‌کند و می‌گوید: با وجود صادرات و کاهش سطح زیر کشت این محصول، همچنان قیمت هندوانه بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان است.

وی با اشاره به ثابت ماندن قیمت سبزی در یزد خاطرنشان می‌کند: طبق هفته گذشته، انواع سبزی خوردن از ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان و سبزی خورشتی از ۱۵۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان در میدان عرضه می‌شود و قیمت سبزی آماده نیز بدون تغییر به ازای هر کیلوگرم خوردن ۱۴ هزار تومان و به ازای هر کیلوگرم خورشتی ۸ هزار تومان است. مشرف قیمت شمام و طالبی را از ۳ تا ۶ هزار تومان اعلام می‌کند و می‌گوید: هر کیلوگرم کیوی هرچند مرغوب نیست، از ۴ تا ۱۲ هزار تومان و پرتقال هم از ۵ تا ۷ هزار تومان عرضه می‌شود. البته سیب درختی نیز به علت کمبود تقاضا با نرخ آزاد از ۵ تا ۷ هزار تومان در بازار میوه و تره‌بار یزد توزیع می‌شود.

وی به کاهش قیمت فلفل دلمه‌ای از ۷ هزار به ۵ هزار تومان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در حال حاضر، خیار سبز گلخانه‌ای از ۲۳۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان و گوجه‌فرنگی نیز از ۲ تا ۴ هزار تومان در میدان عرضه می‌شود. رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار یزد در پایان تاکید می‌کند: این قیمت‌های میدان است و در بازار با افزایش ۳۰ درصدی قیمت همراه است.

  • کاهش فروش میوه‌

«امیر محمدی» یکی از میوه‌فروشان محدوده صفاییه در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: کسی که پول داشته باشد جنس مرغوب می‌خرد، اما در حال حاضر نقدینگی در بازار وجود ندارد. از طرفی، با این‌که مغازه من در یکی از خیابان‌هایی است که ساکنان وضع مالی خوبی دارند، شاهد هستیم که فروش بسیار کاهش دارد و مردم کمتر میوه خریداری می‌کنند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *