بازدهی زود هنگام لیتوگرافی 5 نانومتر و عرضه معماری Zen 4 در سال 2021 میلادی

بازدهی زود هنگام لیتوگرافی 5 نانومتر و عرضه معماری Zen 4 در سال 2021 میلادی


با توجه به اینکه کمپانی TSMC نسبت به بازدهی زود هنگام فناوری ساخت 5 نانومتر خود و نودهای طراحی شده بر پایه آن خوش‌بین است، لذا تاریخ عرضه نسل چهارم معماری ذن ای‌ام‌دی که تحت عنوان Zen 4 شناخته می‌شود نیز تغییری را به خود ندیده و همچنان مطابق با اعلام قبلی برای سال 2021 میلادی در نظر گرفته شده است. کمپانی TSMC به پشتیبانی از لیتوگرافی 5 نانومتر نه تنها تراشه‌های ای‌ام‌دی، بلکه محصولات دیگر کمپانی‌هایی همچون اپل و HiSilicon نیز پرداخته است.

بازدهی زود هنگام لیتوگرافی 5 نانومتر و عرضه معماری Zen 4 در سال 2021 میلادی

معماری Zen 4 برای ای‌ام‌دی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، زیرا مسیر پیش‌رو برای عرضه پلتفرم جدید این کمپانی تحت عنوان Genoa، به همراه سوکت SP5 را هموار می‌کند. سوکت جدید انعطاف‌پذیری و آزادی عمل ای‌ام‌دی در ایجاد تغییرات چشمگیر در ورودی و خروجی‌های پردازنده‌های مرکزی خود نظیر پشتیبانی از استاندارد جدید حافظه، نسل جدیدی از فناوری PCIe، تعداد کانال‌های حافظه بیشتر، تعداد مسیرهای PCIe بیشتر و … را با افزایش فراتری همراه می‌کند. کمپانی TSMC در حال حاضر بازدهی فناوری ساخت 5 نانومتر خود را بیشتر از 50 درصد اعلام کرده است که این خبر برای مشتریان این کمپانی بسیار دلگرم‌کننده می‌باشد.

نقشه راه پردازنده‌های کمپانی ای‌ام‌دی عرضه معماری Zen 3 بر پایه فناوری ساخت 7 نانومتر EUV (معرفی شده تحت عنوان +7nm) در سال 2020 را نمایانگر است. کمپانی ای‌ام‌دی اخیراً در طی خبری اعلام کرده است که بهبود کارایی نسل سوم ریز معماری ذن مطابق با آنچه که کاربران از افزایش نسل انتظار دارند می‌باشد. فناوری EUV لیتوگرافی 7 نانومتر در مقایسه با تکنولوژی DUV فعلی که در معماری Zen 2 و پردازشگرهای گرافیکی Navi سری دسکتاپ کمپانی ای‌ام‌دی به کار رفته است نوید افزایش 20 درصدی چگالی ترانزیستوری را می‌دهد. با عرضه نسل سوم معماری ذن 3 ممکن است برای اولین بار شاهد حذف ساختار چهار هسته‌ای CCX در پردازنده‌های ای‌ام‌دی و یکپارچگی  بلوک‌های چیپلت‌ها بدون برخورداری از زیر مجموعه‌های فرعی باشیم.

منبع: TechPowerUP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *