بررسی مدارک متقاضیان طرح ترافیک خبرنگاری در کارگروه هفت نفره

بررسی مدارک متقاضیان طرح ترافیک خبرنگاری در کارگروه هفت نفرهفرهاد خوانساری در گفت‌وگو با ایسنا،  در مورد آخرین وضعیت بررسی مدارک خبرنگاران برای دریافت سهمیه طرح ترافیک گفت: از زمان آغاز ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاران اعضای کمیته ۷ نفره‌ای که در این راستا تشکیل شده، کار بررسی آثار و مدارک را آغاز کرده است. تعداد افرادی که برای دریافت سهمیه خبرنگاران ثبت‌نام کرده‌اند نسبت به سال گذشته تا حدودی افزایش داشته است اما از آنجایی که برخی اطلاعات تکراری است، می‌بایست نسبت به احصای مدارکی که با هم هم‌پوشانی دارند اقدام کنیم تا آمار مشخصی از تعداد ثبت‌نامی‌ها به دست آید.

او با بیان این‌که بر اساس مجوز شورای شهر می‌بایست ۲۰۶۰ سهمیه در قالب سهمیه خبرنگاران ارائه شود؛ گفت: سال گذشته به دلیل مشکلاتی که در مورد طرح ترافیک خبرنگاران اعمال شد با درخواست مسئولان و موافقت مدیریت تعداد سهمیه ها به ۲۲۴۰ مورد افزایش یافت اما برای سال ۹۸ هنوز مصوبه‌ای در خصوص افزایش تعداد سهمیه‌ها نداریم و به نظر می‌رسد باید سهمیه خبرنگاران را در غالب همان ۲۰۶۰ سهمیه ساماندهی کنیم.

خوانساری افزود: امسال بنا بر مصوبه شورای شهر یک نفر نماینده از کمیسیون حمل و نقل و یک نفر نماینده از کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز در کارگروه تعیین سهمیه ها حضور دارند. همچنین یک نماینده از معاونت مطبوعات، نماینده از اصناف رسمی که مجوز وزارت ارشاد را دارند همچون نماینده عکاسان مطبوعاتی و نماینده روزنامه‌نگاران استان تهران به همراه نماینده مدیران مسئول رسانه‌های غیر دولتی در این جلسه حضور دارند.

او با بیان این‌که از آغاز ثبت‌نام سهمیه‌ها، بررسی مدارک آغاز شد؛ در پاسخ به این سوال که در هنگام ثبت نام “سمت” فرد ثبت‌نام‌کننده اعم از دبیر، سردبیر و مدیر پرسیده شده است و آیا این تاثیری در ارائه سهمیه دارد یا نه؟ اظهار کرد: طبیعتاً بر اساس مصوبه شورای شهر این طرح می‌بایست به خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری تعلق بگیرد و امسال برای اولین بار در سامانه تهران من از افراد خواستیم تا سمت خود را مشخص کنند که براین اساس خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری در اولویت اصلی قرار دارند اما از آنجایی که  سردبیران و دبیران بعضا در فرآیند خبر همکاری دارند، در ارائه  سهمیه حتماً زحمات این افراد نیز در نظر گرفته می‌شود.

به گفته دبیر کارگروه بررسی مدارک و اسناد متقاضیان استفاده از سهمیه ویژه‌ خبرنگاری، اعضای این کارگروه تلاش می‌کنند تا ۳۱ اردیبهشت ماه نسبت به بررسی مدارک خبرنگاران ثبت‌نامی اقدام کنند با این حال تا زمانی که کار بررسی تمام نشود، طرح ترافیک ۹۷ برای این افراد دارای اعتبار است.

خوانساری با بیان این‌که مانند سال گذشته طرح افرادی که پس از بررسی اطلاعات مشمول  دریافت طرح ترافیک باشند از طریق پیامک ارسالی به آنها اطلاع داده می‌شود؛ گفت: همچون سال گذشته ساز و کاری را نیز برای اعتراض به سهمیه‌ها اعلام می‌کنیم.

او با بیان این‌که با وجود تمدید زمان ثبت‌نام همچنان افرادی در تماس با ما اعلام می‌کنند که هنوز ثبت نام نکرده‌اند؛ افزود: این افراد عملاً نمی توانند طرح ترافیک دریافت کنند مگر آنک‌ه تصمیم‌گیری در مورد ثبت نام مجدد انجام شود اما تاکنون مصوبه‌ای در این زمینه نداشتیم.

خوانساری گفت: امسال برخلاف سال گذشته هم‌زمان با ثبت نام طرح ترافیک ثبت نام کارت بلیت نیز انجام گرفت و از افراد خواسته شد که گزینه کارت بلیت را هم فعال کنند تا در صورتی که طرح ترافیک به خبرنگاران تعلق نگرفت حداقل بتوانند از کارت بلیت استفاده کنند.

اوبا بیان این‌که افراد مشمول هر دو این خدمات نمی‌شوند؛ گفت:  اگر افراد حائز دریافت طرح ترافیک خبرنگاری نباشند کارت بلیت دریافت می‌کنند و دقت داشته باشید که نام دریافت‌کنندگان طرح ترافیک و بلیت در سامانه شفافیت با قید نام رسانه منتشر خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *