بزرگترین تظاهرات در بانکوک از هنگام کودتای ۲۰۱۴| معترضان سلام سه‌انگشتی «بازی‌های گرسنگی» را می‌دهند

بزرگترین تظاهرات در بانکوک از هنگام کودتای ۲۰۱۴| معترضان سلام سه‌انگشتی «بازی‌های گرسنگی» را می‌دهندبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین این تظاهرات در روز شنبه ۲۳ آذر در اعتراض به اقدامات در ممنوع کردن حزب مخالف دولت فعلی به رهبری پرایوث چان-اوچا، حاکم نظامی پیشین است.

این تظاهرات که به فراخوان رهبر حزب مخالف «آینده در پیش»، تاناتورن جوآنگرونگروآنگکیت، میلیاردر ۴۱ ساله انجام می‌شود، یادآور تظاهرات خیابانی پرشماری است که در طول دو دهه گذشته در سیاست پرفرازونشیب تایلند رخ داده است.

نشانه‌ای از حضور عمده پلیس یا تلاش برای جلوگیری از این بززگترین تظاهرات از هنگام به دست‌گیری قدرت بوسیله پرایوت در سال ۲۰۱۴ که به اسم پایان دادن به خشونت خیابانی انجام شد، دیده نمی‌شد.

تاناتورن به طرفدارانش که پیاده‌روها و خیابان‌های اطراف مرکز ام‌بی‌کی در قلب مرکز خرید و تجاری بانکوک را پر کرده بودند و به او سلام سه‌انگشتی فیلم‌های «بازی‌های گرسنگی» را می‌دادند، گفت: «این تازه شروع کار است.»

او گفت:‌«امروز نمایشی از قدرت است تا دیگران هم در آینده نترسند و به خیابان بیایند. تظاهرات واقعی در ماه آینده خواهد بود.»

تاناتورن از هنگام انتخابات ماه مارس که مخالفان می‌گویند به نفع نظامیان در آن تقلب شده است، به یکی از صریح‌ترین منتقدان دولت به رهبری پرایوت ۶۵ ساله درآمده است.

هیات نظارت بر انتخابات تایلند از دادگاه قانون‌اساسی تایلند خواسته است تا حزب «آینده پیش‌رو» را به اتهام زیر پا گذاشتن قوانین انتخاباباتی با گرفتن قرض چند میلیون دلاری از تاناتورن، منحل کند.

دادگاه قانون اساسی ماه پیش تاناتورن را به خاطر نگهداشتن سهامش در یک شرکت‌رسانه‌ای در زمان ثبت‌نام به عنوان نامزد در انتخابات گناهکار شناخت و صلاحیت او را به عنوان عضو پارلمان رد کرد. تارانتورن به این رای اعتراض کرده است و می‌گوید هدف از این کار جلوگیری از «گذار صلح‌آمیز به دموکراسی» در تایلند است.

  • آینده‌ پیش‌رو، حزب نورسیده سیاسی

حزب «آینده پیش‌رو» به رهبری تاناتورن که سابقه‌ای نداشت، در نخستین انتخابات پس از کودتای نظامی به رهبری پرایوث، نخست‌وزیر فعلی به مقام سوم رسید. برنامه‌های سیاسی پیشروی این حزب حمایت فراوانی را در میان جوانانی به دست آورده است که با نظامیان محافظه‌کار حاکم یا «خونتا» مخالفند.

حزب تاناتورن به دنبال وضع متمم‌های برای قانون اساسی است تا آن را دموکراتیک‌تر کند. دولت تایلند زیر سلطه خونتا قانون اساسی جدیدی را تصویب کرد که در آن قدرت بیشتری به نظامیان، دادگاه‌ها و بوروکرات‌های ارشد در مقابل مقامات انتخابی داده شده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *