تأخیر در عرضه بسیاری از محصولات به دلیل کمبود تراشه‌های 14 نانومتری اینتل

تأخیر در عرضه بسیاری از محصولات به دلیل کمبود تراشه‌های 14 نانومتری اینتل


بر طبق جدیدترین اطلاعات منتشر شده، مشکل کمبود تراشه‌های 14 نانومتری کمپانی اینتل که از سال 2018 شروع و تاکنون ادامه پیدا کرده است هنوز رفع نشده و تقاضا بر عرضه پیشی گرفته است که این مهم منجر به بروز مشکلات بسیاری نه فقط برای اینتل، بلکه بسیاری از دیگر کمپانی‌های حاضر در صنعت طراحی و توسعه رایانه‌های شخصی همچون دستگاه‌های لپ‌تاپ شده است. با وجود سرمایه‌گذاری عظیم یک میلیارد دلاری کمپانی اینتل درزمینهٔ گسترش ظرفیت تولید پردازشگرها و تراشه‌های 14 نانومتری خود، به نظر می‌رسد که مشکلات موجود تمامی نداشته و هنوز هم با گستردگی بسیاری همراه می‌باشند.

تأخیر در عرضه بسیاری از محصولات به دلیل کمبود تراشه‌های 14 نانومتری اینتل

بر طبق گزارش‌های منتشره توسط منابع نزدیک به رسانه DigiTimes، کمبود تراشه‌های 14 نانومتری کمپانی اینتل در بازار اخیراً به وضوح قابل مشاهده بوده و نسبت عرضه بر تقاضا از حالت تعادل خارج شده است که نتیجه آن می‌تواند به تأخیر در عرضه بسیاری از محصولات، به‌خصوص نوت‌بوک‌ها به سال 2020 میلادی منتهی شود. از جمله اصلی‌ترین قربانی‌های کمبود پردازشگرهای موجود می‌توان به پردازنده‌های نسل دهم سری موبایل، یعنی Comet Lake اشاره کرد.

پردازشگرهای سری Comet Lake که قرار است تا بر پایه فناوری ساخت ++14nm، نسخه مشتق شده از لیتوگرافی 14 نانومتر با برخورداری از مقادیر فرکانسی بیشتر و راندمان بالاتر توسعه پیدا نمایند با توجه به کمبود تراشه‌های موجود ممکن است با تأخیر همراه شده و تمامی محصولاتی که از این پردازشگرها در ساختار خود بهره می‌جویند نیز دست‌خوش مشکلات و تأخیر در عرضه قرار گیرند. همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، احتمال می‌رود تا بسیاری از توسعه‌دهندگان قطعات و سخت‌افزارهای رایانه‌ای مجبور به تأخیر در عرضه محصولات خود به سال 2020 شوند.

منبع: TechPowerUP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *