تاثیر موسیقی و تمرین‌های ذهنی در بهبودی حافظه پس از سکته

تاثیر موسیقی و تمرین‌های ذهنی در بهبودی حافظه پس از سکتهبه گزارش ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهش جدیدی که در “دانشگاه گلاسکو” (University of Glasgow) اسکاتلند انجام شده، نشان می‌دهد که شاید گوش دادن به موسیقی بتواند به افرادی که دچار سکته شده‌اند، در بازیابی توانایی‌های شناختی کمک کند.

پژوهشگران در این پروژه، تأثیر ادغام موسیقی و تمرین‌های ذهنی را بر بازیابی پس از سکته بررسی کردند. آنها ۷۲ شرکت‌کننده که به سکته حاد دچار شده بودند را مورد بررسی قرار دادند. شرکت‌کنندگان، به “سکته مغزی ایسکمیک” (ischemic stroke) که متداول‌ترین نوع سکته است، مبتلا بودند. این شرایط در صورتی ایجاد می‌شود که ذخیره خونی مغز به دلایل گوناگون از جمله لخته شدن خون متوقف شود.

پژوهشگران در این بررسی، شرکت‌کنندگان را به صورت تصادفی در سه گروه قرار دادند. از نخستین گروه خواسته شد تا به موسیقی گوش دهند، موسیقی گروه دوم با تمرین‌های ذهنی ادغام شد و آخرین گروه به کتاب‌های صوتی گوش دادند. شرکت‌کنندگان از یک آی‌پد استفاده کردند تا پس از مرخصی از بیمارستان و طی دوران بهبودی خود، یک ساعت در روز و به مدت هشت هفته به موسیقی یا کتاب صوتی گوش دهند.

هر شرکت‌کننده آزاد بود تا موسیقی مورد علاقه یا کتاب خود را انتخاب و برنامه روزانه فعالیت شنیداری خود را ثبت کند. آنها طی این فرآیند، یک ملاقات هفتگی با گروه پژوهشی داشتند تا پیشرفت آنها بررسی شود. شرکت‌کنندگان گروه دوم، با دو تمرین پنج دقیقه‌ای که برای تشویق آنها به بازیافتن توجه طراحی شده بود، آموزش دیدند و سپس به موسیقی گوش دادند. پژوهشگران در ابتدای آزمایش، علاوه بر پخش موسیقی، آزمایش‌های استانداردی نیز برای بررسی وضعیت حافظه، توجه و عملکرد شناختی شرکت‌کنندگان انجام دادند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *