تالاب بین‌المللی شادگان پس از ۲۶ سال خشکسالی سیراب شد

تالاب بین‌المللی شادگان پس از ۲۶ سال خشکسالی سیراب شدبه گزارش ایرنا، رحیم مجدمی روز سه‌شنبه گفت: تمامی نقاط تالاب بین‌المللی شادگان متاثر از سیلاب زیر آب رفته و تالاب در وضعیت آبی بسیار خوبی قرار دارد.

وی افزود: میزان آب ورودی به تالاب در جریان سیل اخیر به اندازه‌ای بود که برای کاهش اثرات ناشی از سیل در روستای مجاور تالاب بخشی از آب به سمت خورها و خلیج‌ فارس هدایت شد.

مجدمی گفت: کارگروهی برای تنظیم میزان خروجی آب از تالاب شادگان تشکیل شد و میزان خروجی آب از کالورت‌ها در امتداد جاده آبادان به ماهشهر متناسب با سطح آب تالاب تنظیم می‌شود.

وی افزود: سطح آب در قسمت شمالی تالاب که از رودخانه جراحی تغذیه می‌شود نسبت به قسمت جنوبی که روان‌آب‌های سیل اخیر در خوزستان به آن هدایت شده کم‌تر است و خروجی آب در این منطقه بسته شده تا آب در این منطقه به تعادل برسد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان گفت: در حال مدیریت خروجی آب از تالاب شادگان هستیم.

در جریان سیل اخیر در استان خوزستان سرریز تالاب شادگان سیل را به روستاها کشاند.

تالاب شادگان وسیع‌ترین تالاب کشور است که از طریق خورهای متعدد به خلیج‌ فارس متصل می‌شود.

این تالاب با آب‌ شیرین، لب‌شور و آب‌شور، محیطی مناسب برای زیست انواع آبزیان، پرندگان، جوندگان و حیوانات اهلی و وحشی است.

تالاب شادگان در منتهی‌الیه رودخانه جراحی و رابط میان این رودخانه و خلیج فارس است.

این تالاب در آغاز فصل پاییز، شاهد ورود انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر از مناطق سردسیر سیبری، روسیه، آسیای میانه و مناطق داخلی ایران است.

تالاب شادگان به دلیل هوای معتدل در فصل زمستان محل زیست بیش از ۱۱۰ گونه گیاهی، ۱۷۴ گونه پرنده بومی و مهاجر شامل گیلانشاه و اردک مرمری، ۳۶ گونه پستاندار، سه گونه دوزیست و ۹ گونه خزنده است.

تالاب بین‌المللی شادگان در ۱۰۵ کیلومتری جنوب اهواز قرار دارد و از شمال به شادگان، از جنوب به رودخانه بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوین، آبادان و آب‌های خورموسی محدود می‌شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *