تست موفق تراشه حافظه DDR5 توسط دو کمپانی Cadence و Micron

تست موفق تراشه حافظه DDR5 توسط دو کمپانی Cadence و Micron


به تازگی دو کمپانی Cadence و Micron از تست موفقیت آمیز تراشه‌های حافظه DDR5 خبر دادند. در ادامه این مطلب با سخت افزار همراه باشید.

DDR5

استاندارد تراشه‌های حافظه‌های DDR5 توسط JEDEC تا به حال نهایی نشده است، اما می‌توان برای تابستان امسال منتظر نهایی شدن آنها بود. به تازگی دو کمپانی Cadence و Micron از تست موفقیت آمیز تراشه‌های حافظه DDR5 خبر دادند. این تراشه‌ها نمونه‌های آزمایشگاهی هستند که با فناوری ساخت 7 نانومتری TSMC تولید شدند و سرعت این حافظه 4400 مگاترانسفر بر ثانیه (MT/s) به ثبت رسیده است. به عبارتی دیگر می‌توان گفت 37.5 درصد سریعتر از بهترین حافظه‌های DDR4 که در حال حاضر در دسترس هستند.

بهتر است بدانید فرآینده تولید تراشه حافظه‌های DDR5 بیشتر آنکه متمرکز بر سرعت باشد، در بخش میزان ظرفیت حافظه متمرکز است. وقتی اندازه یک قطعه سیلیکونی بزرگتر می‌شود طبق قوانین فیزیک سرعت آن نیز کاهش می‌یابد. یک تراشه 16 گیگابایتی را در نظر بگیرید که دارای یک قطعه سیلیکونی است و فواصل در آن بسیار طولانی می‌شود. در این حال پارامترهای زمان بندی از آنچه که انتظار می‌رود تنها بدتر می‌شوند. با این تعاریف بهتر است افزود، یکی از اهداف استاندارد حافظه‌های DDR5 ساخت حافظه‌های 16 گیگابایتی با طرحی به اصطلاح ساده‌تر و I/O سریعتری است. طبق منبع خبر، حافظه‌های DDR4 در اولین گام سرعت 4400 مگاهرتزی را ارائه خواهند داد.

  منبع: Guru3D

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *