تعطیلی و ادغام واحدهای کوچک آموزش عالی | تعداد دانشگاه‌های دولتی کاهش می‌یابد

تعطیلی و ادغام واحدهای کوچک آموزش عالی | تعداد دانشگاه‌های دولتی کاهش می‌یابدبه گزارش همشهری آنلاین، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:

تعداد دانشگاه‌های دولتی در صورت ادغام واحدهای کوچکتر، به عدد ۶۰ تا ۷۰ می‌رسد.

تعداد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی هم اکنون به ۲ هزار و ۵۶۳ رسیده است که به دلیل کاهش تعداد دانشجو این رقم، روند کاهشی به خود گرفته است.

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر ساماندهی آمایش آموزش عالی از دلایل اصلی کاهش این مراکز محسوب می‌شود. بر طبق قوانین بالادستی، تجمیع و ساماندهی واحدهای مختلف دانشگاهی، به منظور کاهش تعداد مراکز آموزش عالی کشور انجام خواهد شد. فعالیت واحدهای کوچک علمی کاربردی و واحدهای آموزشی وابسته به دستگاه‌های اجرایی متوقف و واحدهای کوچک دانشگاه پیام نور با جمعیت دانشجویی اندک، جمع‌آوری یا محدود خواهد شد.

علاوه بر این، ساماندهی، جمع‌آوری و تجمیع واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از سوی این دانشگاه در حال انجام است.

در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کوچک واقع در شهرستان‌های کم‌جمعیت، به منظور جلوگیری از موازی‌کاری و دوباره‌کاری‌ها در حوزه آموزشی، ساماندهی مراکز آموزشی به شکل ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها در مناطق مختلف و تجمیع مراکز آموزشی کوچکتر ذیل تابلوی یک دانشگاه بزرگتر در حال انجام است، به طوری که نیاز به تعطیلی این مراکز نباشد اما گاهی این اتفاق رخ می‌دهد.

در دانشگاه‌های غیردولتی هم این کاهش به طور طبیعی اتفاق افتاده است. تغییراتی که در اساسنامه این موسسات رخ داده و البته کاهش تعداد داوطلبان، این امید را می‌دهد که غیردولتی‌ها و غیرانتفاعی هم تجمیع شده یا واحدهای بزرگتر به صورت مشترک برگزار کنند.

واحدهای غیرانتفاعی که از نظر خدمات‌رسانی امکان عمل به تعهدات قانونی و اخلاقی ندارند نیز باید برای تبدیل به مجموعه آموزشی و فرهنگی دیگری تلاش کرده یا اقدام به تعطیلی آن مرکز کنند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *