تهران پتانسیل تغییرهای مثبت را دارد

تهران پتانسیل تغییرهای مثبت را داردلارس مینت، عضو شورای جهانی شهر هوشمند و مشاور دولت سوییس در حوزه شهر هوشمند در نشست مدیران فاوای کلانشهرها به مقوله تاب‌آوری شهرها اشاره کرد و گفت: المان‌های موجود در یک شهر هوشمند کمک می‌کند که شهری تاب‌آورتر داشته باشیم.

به گزارش شهرنوشت  به نقل از روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، لارس مینت بسیاری از مشکلات مربوط به تاب‌آوری شهری را مربوط به این موضوع دانست که بسیاری از سازه‌های شهری از ابتدا با کاربری دیگری ساخته شده‌اند و چون در حال حاضر استفاده‌ای غیر از آن از برخی فضاهای شهری می‌شود در نتیجه تاب‌آوری شهر کاهش پیدا می‌کند.

مینت موضوع زلزله، آتش‌سوزی، رانش زمین و….را در زمره مسائلی دانست که از دیرباز با انسان‌ها و شهرها همراه بوده و تصریح کرد: اما برخی مسائل تنش‌های روزمره است. مانند ترافیک، بیکاری، آلودگی هوا، منابع آب و…که در سطح شهر با آن مواجه هستیم. مجموعه تمام این‌ها در ابعاد شهر و منطقه، حکومت‌ها را ملزم می‌کند که نسبت به آنها واکنش نشان داده و درصدد مقابله با آنها در می‌آید. عضو شورای جهانی شهر هوشمند اظهار کرد: از این‌رو، تاب‌آوری به شهر کمک می‌کند تا مسائلی که در ظاهر دیده نمی‌شود اما به صورت روزمره بر زندگی افراد تاثیر می‌گذارد. شناسایی شود. مسئولان شهری خودشان را موظف می‌دانند که در این رابطه تنش‌زدایی کرده و به شهروندان کمک کنند، تاب‌آوری در پس زمینه به شهرداری‌ها کمک می‌کند که بتوانند آمادگی لازم را برای رویارویی با این مباحث داشته باشند.

او با اشاره به این‌که مسائل مربوط به تاب‌آوری شهرها قطعا ضروری است، گفت:  برای ارائه راه حل و راهکارهای مناسب و برای این‌که بتوانیم برای هر اتفاق پاسخ مناسبی داشته باشیم نیاز به برنامه جامع تاب‌آوری در ابعاد کشور، نقشه راه برای توسعه دولت و هماهنگی برای استراتژی‌ها و راهبردهای منطقه، سرمایه‌گذاری و مباحث مالی مربوط به توسعه پروژه‌های مربوطه، مدیریت در حوزه دارایی و آنالیز مناطق و تهیه طرح‌های توجیهی برای هر منطقه خاص، پشتیبانی و حمایت برای اجرا شدن این برنامه‌ها در طولانی مدت داریم.

مینت ادامه داد: اتفاق مهمی که باید در ادامه بیفتد این است که باید از کپی کردن کار دیگر کشورها در این حوزه اجتناب کنیم. چراکه هر شهر و حتی محلات مختلف یک شهر  مختصات و مشخصات مربوط به خودشان را داشته و نیاز به نقشه راه بومی شده و مختص به خود دارند.

او در رابطه با شهر تهران گفت:مهم‌ترین دارایی هر شهری شهروندان آن هستند بنابراین،  باید با چشمان باز واقع‌بینانه مشکلات را همان‌گونه که هستند، ببینیم و اقدامات لازم را در کوتاه مدت و بلند مدت درخصوص آن انجام دهیم.

مینت یکی از مهم‌ترین اقدام‌هایی که در حوزه تاب‌آوری شهری انجام می‌شود را سرمایه‌گذاری و ایجاد چرخه کسب و کار دانست و افزود: تاب‌آوری برای این مقوله برنامه ویژه‌ای دارد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *