تیتر اول و ویژه‌نامه روزنامه شهرآرا برای سالگرد درگذشت فرامرز شکرخواه

تیتر اول و ویژه‌نامه روزنامه شهرآرا برای سالگرد درگذشت فرامرز شکرخواه


تیتر اول و ویژه‌نامه روزنامه شهرآرا برای سالگرد درگذشت فرامرز شکرخواه

ارتباطات > رسانه و روزنامه‌نگاری – همشهری آنلاین:
روزنامه شهرآرا ویژه‌نامه‌ای به مناسبت سالگرد درگذشت فرامرز شکرخواه موزیسین، نوازنده، مدرس و سازنده تار و سه تار منتشر کرد.

تیتر اول این روزنامه امروز به او اختصاص داشت.

فرامرز شکرخواه اول فرودین ١٣٤٠ در شهر مقدس مشهد به دنیا آمد. او موزیسین، نوازنده، مدرس و سازنده تار و سه تار بود.

وی از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۰ نزد شاپور هدایتی و با ساز سه‌تار به فراگیری مستمر موسیقی دستگاهی ایران پرداخت، آموزشی که مشخصاً مبتنی بر ردیف و ضربی‌های کلاسیک موسیقی ایرانی بود و به‌نوعی نماینده‌ی نگرش و مکتب آموزشی شاگردان نورعلی‌خان برومند و علی‌اکبر‌خان شهنازی در خراسان (مشهد) بوده است.

شناخت و درک دقیق او از ردیف و اجزا و اصول این موسیقی، توان انتقال عالی مطالب، صبر، حوصله، جدیت در کنار خلق و خوی آرام و مهربانش از او معلمی کاربلد و موفق ساخته بود و حاصل سال‌ها تدریس جدی او، شاگردان فراوانی است که تربیت کرده‌است. در نوازندگی‌ (به‌ویژه ساز سه‌تار)، علاقه‌مند سبک و سیاق و حال ساز استاد لطفی بود و از سوی دیگر به موسیقی نواحی خراسان گرایشی خاص داشت.

این عوامل، در‌کنار تجربیات و ذوق و احساس شخصی‌، لحن و بیان خاص و زیبایی به نوازندگی‌اش بخشیده بود. فرامرز همچنین نواختن تار و بعدها کمانچه را نیز نزد استاد علی‌اکبر شکارچی آغاز کرد و پی گرفت.

شکرخواه که کلکسیونی از سازهای تاریخی را هم در اختیار داشت از دهه ٦٠ با دریافت مجوز از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی به ساخت ساز نیز پرداخت که سه‌تار و تارهای او جزو کارهای ویژه به شمار می‌آیند.

فرامرز شکرخواه که در سه تار و تار نوازي نوازنده‌ای چیره دست است؛ تمایلی به اجراهای گروهی نداشت، او فقط چندین بار به نغع بیماران مبتلا به سرطان و همچنین به نفع زلزله زدگان دوئت‌هایی را اجرا کرد.

فرامرز شکرخواه سازنده و نوازنده تار و سه تار کشورمان پس از یک دوره بیماری عصر روز سه‌شنبه ۲۵ مهر ۹۶ در سن ۵۶ سالگی در مشهد درگذشت.

تصاویرصفحه اول و ویژه نامه امروز روزنامه شهرآرا را در زیر ببینید:

ویژه نامه شهرآرا به مناسبت سالگرد درگذشت فرامرز شکرخواه

ویژه نامه شهرآرا به مناسبت سالگرد درگذشت فرامرز شکرخواه

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *