جای خالی هنرستان اقوام در کرج

جای خالی هنرستان اقوام در کرجرنگین‌کمان اقوام در البرز یک فرصت استثنایی برای این استان به شمار می‌رود که می‌توان از آن به عنوان برگ برنده یاد کرد. کرج به علت شرایط مساعد آب و هوایی و همچنین همجواری با پایتخت، یکی از مقصدهای اصلی مهاجران کشور است و تقریبا از همه شهرهای کشور در این شهر اسکان دائم
 دارند.  از این رو مسئولان امر از این فرصت طلایی باید به نحو شایسته استفاده کنند. همین ‌امر باعث شد تا با چند تن از پژوهشگران این حوزه که دغدغه‌مند هستند، به گفت‌وگو بنشینیم.

  • هجوم مهاجران به کرج

یک پژوهشگر و موسیقی‌پژوه اقوام در البرز می‌گوید: کرج از دیرباز به علت شرایط آب و هوایی مناسب همیشه مورد توجه مردم مناطق دیگر بوده است. با توجه به رشد جمعیت و روند صنعتی شدن کشور، مهاجران بسیاری به این خطه گام نهادند.   «مهبد مکی» می‌افزاید: با صنعتی شدن کرج خیل عظیمی از مهاجران از نقاط مختلف کشور به آن مهاجرت کردند، ولی هیچ‌کس تاکنون برای بهره‌برداری از این ظرفیت فکری نکرده، از این رو می‌توان با ساخت مرکزی به نام هنرستان اقوام به ظرفیت‌های مختلف آن پرداخت. اگر به صورت موشکافانه به مقوله اقوام و هنرهایی نظیر موسیقی، هنرهای دستی و هنرهای آیینی بپردازیم، به نکات قابل توجهی برخورد می‌کنیم که می‌توان از آنها برای بهبود وضعیت اقتصادی، فرهنگی و سایر بخش‌های جامعه بهره برد.

این پژوهشگر می‌افزاید: هنر زبان صلح بین اقوام است. در کشوری مانند ژاپن که به سنت و آیین کهن خویش بسیار اهمیت می‌دهد، مراکزی برای بهره‌برداری هر چه بیشتر از ظرفیت‌های اقوام مختلف راه‌اندازی و برای شناساندن به نسل آینده ساخته شده است. شاید آنها این موضوع را به‌خوبی درک کرده‌اند که اگر هر جامعه‌ای به سنت خویش برگردد و از جامعه‌های فرهنگی دیگر الگو نگیرد، موفق‌تر است.

  • آثار زیبای همبستگی اقوام در شهر

دیگر پژوهشگر حوزه هنرهای آیینی البرزی از اهمیت بالای نقش هنرستان اقوام در شهر کرج این‌گونه می‌گوید: همبستگی اقوام آثار بسیار زیبا و جالبی در دل خود دارد. آیین‌های مختلف اقوام از دل سال‌های دور و فرهنگ تثبیت‌شده هر قومی آمده است. می‌توان با استفاده از ظرفیت‌هایی که در اقوام ایرانی وجود دارد، درمقابل تهاجم فرهنگی غرب ایستاد و از اشاعه آن جلوگیری کرد. اگر سرمایه‌گذاری بیشتری در این حوزه کنیم، می‌توانیم آثار خوبی را در جامعه داشته باشیم. «محمد حضرتی» می‌افزاید: برای مثال در ایام محرم هر محله در کرج با فرهنگ خاص خود به عزاداری سالار شهیدان می‌پردازد. در محله چهارصددستگاه به شیوه یزدی‌ها، در محله میدان امام حسین(ع) به سبک اصفهانی‌ها، در محله حصارک به سبک آذری‌ها و در محله خیابان مطهری به سبک مردم لرزبان عزاداری می‌کنند. مردم این مناطق با این فرهنگ‌ها با احترام در کنار هم به صورت مسالمت‌آمیز در شهر زندگی می‌کنند.

  • همبستگی اقوام 

یک کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری در این باره می‌گوید: همبستگی اقوام آرامش بیشتری را برای فضای شهری به ارمغان می‌آورد. فضای شهری ما متاسفانه در سال‌های گذشته با رشد بی‌رویه حاشیه‌نشینی و معضلات آن دست و پنجه نرم کرده است. «میلاد مرادنیا» می‌افزاید: می‌توان با ساخت هنرستانی به نام اقوام، این معضلات را تلطیف کرد و آموزش‌های شهروندی و آشنایی با مقوله معضلات اجتماعی را با زبان هنر به همشهریان عزیز آموزش داد. هنرستان اقوام یک فرصت استثنایی است که مسئولان شهر باید پیگیر آن باشند تا از این رنگین‌کمان اقوام که در کرج برپا شده، ا
ستفاده کافی را ببریم.

  • راهکار بهره‌مندی از ظرفیت‌های اقوام 

مدیرعامل خانه هنرمندان البرز می‌گوید: هنرستان اقوام یکی از موضوعات اساسی و از بنیادی‌ترین مسائل فرهنگ و هنر کرج است که می‌تواند آثار خوبی برای همشهریان داشته باشد. «عادل جلیلی» هنر را نمادی برای گفت‌وگوی اقوام مختلف ایرانی می‌داند و می‌افزاید: با تشکیل این هنرستان که سال‌ها پیش باید تشکیل می‌شد، می‌توان از ظرفیت عظیم آن بهره برد.

وی می‌گوید: این موضوع برای اولین بار در کشور صورت می‌گیرد که از این حیث می‌تواند برای استان البرز باارزش باشد. البته بر این موضوع باید اذعان کرد که ظرفیتی که در حوزه اقوام در استان البرز وجود دارد، هیچ استانی در کشور ندارد. چه خوب می‌شد که مسئولان و سیاستگذاران عرصه فرهنگی به این موضوع می‌پرداختند.

مدیرعامل خانه هنرمندان می‌افزاید: در نهایت ضرورت این امر در شهر کرج بسیار احساس می‌شود. امید است با توجه به شرایط موجود در شهر برای همبستگی هرچه بیشتر با تأسیس هنرستان اقوام به مقابله با تهاجم فرهنگی پرداخت و از ظرفیت بالای اقوام ایرانی در کرج استفاده کرد. ‌
مدیرعامل خانه هنرمندان البرز می‌گوید: هنرستان اقوام یکی از موضوعات اساسی و از بنیادی‌ترین مسائل فرهنگ و هنر کرج است که می‌تواند آثار خوبی برای همشهریان داشته باشد.

«عادل جلیلی» هنر را نمادی برای گفت‌وگوی اقوام مختلف ایرانی می‌داند و می‌افزاید: با تشکیل این هنرستان که سال‌ها پیش باید تشکیل می‌شد، می‌توان از ظرفیت عظیم آن بهره برد. وی می‌گوید: این موضوع برای اولین بار در کشور صورت می‌گیرد که از این حیث می‌تواند برای استان البرز باارزش باشد. البته بر این موضوع باید اذعان کرد که ظرفیتی که در حوزه اقوام در استان البرز وجود دارد، هیچ استانی در کشور ندارد. چه خوب می‌شد که مسئولان و سیاستگذاران عرصه فرهنگی به این موضوع می‌پرداختند. مدیرعامل خانه هنرمندان می‌افزاید: در نهایت ضرورت این امر در شهر کرج بسیار احساس می‌شود. امید است با توجه به شرایط موجود در شهر برای همبستگی هرچه بیشتر با تأسیس هنرستان اقوام به مقابله با تهاجم فرهنگی پرداخت و از ظرفیت بالای اقوام ایرانی در کرج استفاده کرد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *