جمع‌آوری و ذخیره‌سازی ۹۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب در بارش‌های اخیر

جمع‌آوری و ذخیره‌سازی ۹۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب در بارش‌های اخیربه گزارش ایسنا، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و ایلام بیشترین میزان بارش نسبت به میانگین بلندمدت و استان‌های اردبیل و آذربایجان‌شرقی سهم کم‌تری از بارش‌های اخیر نسبت به میانگین بلندمدت را دریافت کردند.

ابوالقاسم حسین‌پور با بیان این که در مناطق خشک دنیا جمع‌آوری آب باران از سطح شهرها و بام منازل مرسوم است، اظهار کرد: در مناطق خشک کشور ما نیز این دانش بومی وجود دارد و به صورت محدود و سنتی آب باران را از مناطق شهری و بام‌ها جمع‌آوری و در مخازن ذخیره می‌کنند. با توجه به خشکسالی‌ها در کشور لازم است که در شهرهای مختلف کشور به این نکته توجه بیشتری شود.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در حوضه‌های آبخیز بالادست و مشرف به شهرها تصریح کرد: بخشی از روان‌آب‌هایی که از ارتفاعات مشرف به مناطق شهری به سمت آن‌ها حرکت می‌کنند را باید کنترل کرد تا هم بتوانیم جلوی سیلاب را بگیریم و هم از روان‌آب‌ها به عنوان یک ظرفیت آبی در مجاور شهرها استفاده کنیم بنابر این اجرای عملیات آبخیزداری در بالادست شهرها بخشی از مدیریت روان‌آب‌ها و بخش دیگر آن، مدیریت سیلاب در خود محیط‌های شهری است که این وظیفه برعهده شهرداری‌ها است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: هر چه سطوح عایق شهری بیشتر شود بخش نفوذناپذیر زمین نیز بیشتر می‌شود و در نتیجه میزان روان‌آب‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط با هر گونه بارندگی شهر دچار آبگرفتگی و تردد شهروندان با مشکلاتی مواجه می‌شود این در حالیست که با مدیریت روان‌آب‌ها و جمع‌آوری‌ آن‌ها نه تنها می‌توان مشکلات آبگرفتگی شهرها را حل کرد بلکه می‌توان از این آب برای آبیاری فضای سبز شهرها بهره برد.

اجرای طرح‌های پیشگیری و مهار سیل در بیش از ۱.۵ میلیون هکتار از اراضی کشور

به گفته حسین‌پور در حال حاضر در بیش از ۱.۵ میلیون هکتار از اراضی کشور طرح‌های پیشگیری و مهار سیل اجرایی شده که ۳۲۰ هزار هکتار از آن در حوضه‌های آبخیز مشرف به شهرهای کشور است.

۲۲ استان کشور در بارش‌های اخیر سهم داشتند

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری درباره میزان آسیب سیل‌های اخیر به مناطق روستایی و شهری توضیح داد: خوشبختانه بارش‌های پاییزه در کشور حدود ۳۰ میلی‌متر بیش از میزان حد نرمال بلندمدت بود و ۲۲ استان کشور در بارش‌های اخیر سهم داشتند و متاسفانه ۱۱ استان از سیلی که بر اثر بارندگی به وجود آمد، خسارت دیدند.

وی با اشاره به این که میزان خسارت‌های وارده به این ۱۱ استان کشور در دست بررسی است، تصریح کرد: استان‌های مازندران، گیلان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، فارس، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام و اصفهان از جمله این استان‌ها هستند.

حسین‌پور در ادامه گفت: در بارش‌های اخیر حجمی بیش از ۹۰۰ میلیون متر مکعب سیلاب توسط طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری مهار شد که از این حجم آب می‌توان برای احیای پوشش گیاهی، حفظ خاک، تغذیه آبخوان چشمه‌ها، چاه‌ها و قنوات بهره برد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در پایان اظهار کرد: در حال حاضر در ۸۴ نقطه کشور فعالیت آبخیزداری و آبخوان‌داری با بودجه‌ای که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شده در حال اجرا است و امیدواریم که بتوانیم سطح تحت پوشش فعالیت‌های آبخیزداری را گسترش دهیم تا سهم بیشتری از نزولات جوی را ذخیره کنیم و خسارات سیل را کاهش دهیم.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *