حضور کنترلر 12 نانومتری برای پردازنده‌های RYZEN 3000 تایید شد

حضور کنترلر 12 نانومتری برای پردازنده‌های RYZEN 3000 تایید شد


بنا بر آخرین اخبار در حوزه سخت افزار، حضور کنترلر 12 نانومتری برای پردازنده‌های RYZEN 3000 تایید شده است. در ادامه با سخت افزار همراه باشید.

کنترلر 12 نانومتری

پردازنده‌های سری Matisse کمپانی AMD با نامگذاری RYZEN 3000 شناخته می‌شوند. این پردازنده‌ها نمونه‌های «multi-chip modules» یا به اختصار MCM هستند که واضح‌ترین تفاوت این رده برای مثال زدن مربوط به به کارگیری چند قطعه سیلیکونی است. پردازنده‌های RYZEN 3000 نسل سوم این سری محسوب می‌شود که دارای دو قطعه سیلیکونی بوده که هر کدام نهایتا دارای 8 هسته پردازشی و 16 رشته پردازشی هستند. هر کدام از دو قطعه سیلیکونی که هسته‌ها و رشته‌ها را به همراه دارند با نامگذاری CCD شناخته می‌شوند.

ساختار هر CCD شامل دو واحد پردازشی با حداکثر 4 هسته و 8 رشته است. حافظه‌های نهان سطح اول و سطح دوم در هر دو قطعه Die در نزدیک‌ترین نقطه ممکن با هسته‌ها قرار گرفتند و حافظه نهان سطح دوم در قسمتی خارج از محدوده هسته با ظرفیت 16 مگابایت حضور دارد. برای مدیریت دیگر امور یک پردازشگر مرکزی قطعه die سومی با نام کنتلرلر (کنترل کننده) وجود دارد. کنترل کننده ورودی/خروجی با نام I/O Controller  وظیفه انجام بررسی پروسه فعالیت حافظه‌های اصلی رم DDR4، بررسی عملکرد خطوط ارتباطی PCI-E، پوشش پورت‌های USB، پوشش حافظه‌های مبتنی بر پروتکل NVME و چند فعالیت دیگر را دارد.

بنا بر اعلام کمپانی AMD قطعه سیلیکونی کنترلر با لیتروگرافی 12 نانومتری تولید شده است. ارتباط میان پردازشگر و کنترلر نیز توسط واحد‌های GMI انجام می‌شود. سری RYZEN 3000 به عنوان اولین پردازنده‌های 7 نانومتری معرفی شدند که در سطح پردازنده‌های رده معمولی دسکتاپ (mainstream-desktop) در دسترس خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *