حناچی: باید شهر را از سلطه خودروها نجات دهیم

حناچی: باید شهر را از سلطه خودروها نجات دهیمپیروز حناچی در ادامه پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو و با وفاداری به عهد خود با تاکسی به این برنامه رفت.

به گزارش شهرنوشت، پیروز حناچی در مراسم اعطای دوچرخه شهری به دانش آموزان که در مدرسه ابوریحان بیرونی در منطقه ۱۷ برگزار شد با تبریک آغاز سال تحصیلی به دانش آموزان و مربیان و معلمین حاضر در جلسه گفت: همه ساله آغاز سال تحصیلی مقارن با هفته دفاع مقدس است، جنگ فی نفسه ارزش نیست ولی وقتی برای هدف بالایی دفاع کنیم می تواند باعث اعتلا و افتخار کشور باشد. در دوران جنگ تحمیلی نقش دانش آموزان در جبهه ها بی بدیل بود. 

او با بیان خاطره‌ای خطاب به دانش آموزان حاضر گفت:  من وقتی شما را در صف می بینم یاد دوره دانش آموزی خودم می افتم. در اولین سال جنگ وقتی ما مدرسه را برای آغاز سال تحصیلی آماده می‌کردیم صدام به تهران حمله و فرودگاه مهرآباد را بمباران کرد. به یاد دارم یکی از جنگنده‌ها آنقدر با ارتفاع پایین در سطح شهر پرواز کرد که در چهار راه نواب من حتی می توانستم خلبان و کلاه سفیدی که بر سر داشت را ببینم. اما امام رحمت الله علیه خیلی زود آرامش را به جامعه برگرداند و نیروی هوایی ما به سرعت پاسخ دشمن را داد. هدف آنها از این حمله ایجاد ارعاب بین مردم بود اما این حرکت به انسجام و اقتدار ملی انجامید. 

او افزود: در دوران دفاع مقدس نقش دانش آموزان در جبهه‌ها بی بدیل بود . وقتی به فیلم های آن زمان مراجعه کنید می بینید رزمنده‌ای در اسارت به خانم خبرنگار هندی تذکر می دهد که حجابش را رعایت کند و می‌گوید که با او مصاحبه نمی کند و آن دانش‌آموز امروز نماینده مجلس و استاد دانشگاه  است. انشاءاله شما هم در آینده به عرصه‌های مدیریتی کشور می آیید و اگر از این روزها به خوبی استفاده کنید می توانید بخشی از مدیریت کشور را به عهده بگیرید و امیدوارم این امانت را که خون هزاران شهید و جانفشانی مادران و پدران شهدا به پای آن ریخته شده است، به خوبی به آیندگان بسپارید.

حناچی به مراسم اهدای دوچرخه به دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: اتفاقی که در مدرسه شما می افتد نمادین ولی بسیار خوش آیند است. آنها که در سن ما هستند می دانند زمانی در شهرهای ما این قدر خودرو وجود نداشت و خیلی ها دوچرخه داشتند. باید کاری کنیم که باز هم این اتفاق بیفتد، وقتی ۸۰ آلودگی شهر ما متعلق به خودروهای فسیلی و ۴۰ درصد مربوط به خودروهای شخصی است می توان با استفاده از دوچرخه این آلودگی را کم کرد. هر کسی که برای طی مسیر پیاده روی کند و یا از دوچرخه و یا ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کند یعنی یک خودرو از سطح  شهر کم شده است،  کشورهای موفق دنیا هم این کار را کرده اند. 

او افزود: اگر سلامت می خواهیم باید این مسیر را برویم، ما در شهرداری تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می دهیم. امیدوارم این حرکت جریان سازی کند و ما روزی شهر تهران را از سلطه خودروها رها کنیم. این شهر برای انسان ها طراحی شده و آنها باید در اولویت قرار گیرند. 

پیش از سخنان شهردار تهران، عبدالرضا فولادوند، مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران با گرامیداشت یاد شهیدان و دفاع مقدس و ضمن اشاره به مراسم اهدای دوچرخه به دانش‌آموزان گفت: این یک اتفاق عادی نیست، تحول در مدارس و بخش های آموزشی تحول‌های بزرگ را در جامعه به دنبال دارد. 

او افزود: برای یک آموزش باکیفیت باید دانش آموزان سالمی داشته باشیم که سلامت جسمی و روحی داشته باشند. این کار بزرگ فرهنگی در راستای توسعه و تضمین نیروی انسانی و سلامت اوست.  این یک کار فرهنگی بزرگ است و یکی از مهم‌ترین نتایج تعامل شهرداری با اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران. 

شهردار منطقه ۱۷: آمادگی داریم دوچرخه های بیشتری به دانش آموزان تحویل دهیم

محمود کلهری، شهردار منطقه ۱۷ هم در این مراسم گفت: خوشحال‌ایم که دارالشهدای تهران باز هم پیشتاز شد و در جایی که سلامتی مردم در میان است ما پیش قدم شدیم. به عنوان اولین دبیرستان که به کمپین سه شنبه های بدون خودرو پیوستیم و در طول هفته این دانش آموزان عزیز که دغدغه کشور را دارند از منزل تا مدرسه و بالعکس را با دوچرخه طی خواهند کرد. 

او افزود: با درخواست و همراهی آموزش و پرورش استان تهران ۱۰۰ دوچرخه به این طرح اختصاص داده ایم. ۳۰ دوچرخه هم بچه ها می‌آورند و هفت مربی هم اعلام آمادگی کردند که به این طرح بپیوندند. به هر حال ما آمادگی داریم دوچرخه های بیشتری تهیه کنیم و تحویل دهیم. 

کلهر گفت: آقای حناچی در گفت‌وگویی که با ایشان داشتیم دغدغه سلامت دانش آموزان را داشت و ما هم این مساله را در نظر داریم و بر همین اساس همه دوچرخه ها بیمه شده اند و نیز دانش آموزان ملزم به استفاده از کلاه ایمنی هستند. 

او با تشکر از اداره کل آموزش و پرورش استان تهران گفت:  این سطح از تعامل و همکاری بین دو نهاد کم سابقه بوده است امیدوارم بتوانیم این روابط را گسترش بدهیم. 

کلهر در پایان اعلام کرد که در آخر این ماه چندین پروژه خدماتی و عمرانی در منطقه ۱۷ افتتاح خواهد شد.

در ابتدای مراسم محمود صلاح‌زاده، مدیر مدرسه ابوریحان نیز به شهردار تهران و سایر مقاماتی که به مدرسه آمده بودند خیر مقدم گفت و ابراز امیدواری کرد که این طرح بتواند منشاء تحول بزرگی در مدارس شود. 

در پایان مراسم به صورت نمادین دوچرخه‌ها به ۱۰ تن از دانش‌آموزان تحویل داده شد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *