خیز نوجوان پر افتخار به سوی المپیک ۲۰۲۴

خیز نوجوان پر افتخار به سوی المپیک ۲۰۲۴زنان کاراته‌کا با تلاش و قدرت بسیار خود را به جایگاه‌های برتر رسانده‌اند. «تینا نصیری» متولد ۸۱ با کسب بیش از ١٠٠ مقام در این رشته در جمع قهرمانان کاراته استان قرار گرفته و معتقد است که برای استعدادیابی باید شایسته‌سالاری حاکم بر تصمیم‌گیری‌ها شود. گفت‌وگوی همشهری را با این ورزشکار می‌خوانید.

 • چطور با این رشته آشنا شدید؟

مادرم از فرهنگیان فردیس است و زمانی که ٦ ساله بودم مرا در باشگاه کاراته‌ای که همکار مادرم مربی آنجا بود، ثبت‌نام کردند. بعد از مدتی که به‌شدت به کاراته علاقه‌مند شدم، در همان فردیس با «مژگان قربانی» مربی کاراته به صورت حرفه‌ای فعالیت خود را آغاز کردم.

 •  تاکنون چه عناوینی کسب کرده‌اید؟

به دلیل علاقه‌ای که به این رشته داشتم، هدفمند وارد این رشته شدم و با تشویق خانواده‌ام و باانگیزه در بیشتر مسابقات شرکت کردم. تاکنون موفق به کسب بیش از ۱۰۰ مقام قهرمانی در سطوح ملی، آسیایی و بین‌المللی شده‌ام که از جمله آنها می‌توان به مقام نخست مسابقات جهانی باکوآذربایجان در سال ۹۵، مقام اول مسابقات انتخابی تیم‌ ملی در سال ۹۶ و مقام سوم مسابقات جهانی ترکیه در همان سال، مقام دوم رنکینگ کاراته نوجوانان در سال ۹۷ و قهرمان وزن منفی ۵۲ کیلوگرم و کسب سهمیه المپیک بوینس‌آیرس در سال ۹۷ اشاره کرد.

 •  بزرگ‌ترین دغدغه شما در این رشته چیست؟

درواقع برای ورزشکاران بزرگ‌ترین دغدغه‌ای که مطرح می‌شود بحث مالی است. با توجه به این‌که من هم نوجوان هستم و هم تمامی هزینه‌ها از طرف خانواده‌ام تامین می‌شود، بزرگ‌ترین دغدغه برای من همین موضوع خواهد بود و از آنجا که حضور در مسابقات مهم به شمار می‌رود و هزینه اعزام به آنها به عهده خودمان است، این بحث پررنگ‌تر می‌شود.

 • به نظر شما چه موانعی برای ورزش قهرمانی در این رشته وجود دارد؟

در ورزش قهرمانی، آسایش فکری برای پیشبرد بهتر امور و تمرینات باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. در ورزش کاراته نیز توجه به شایسته‌سالاری که آسایش خاطر و حس اطمینان را به ورزشکار می‌دهد، از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین به نظر من همین موضوع مانعی برای ورزش قهرمانی در کاراته به شمار می رود.

 • فعالیت بانوان کاراته‌کا را نسبت به آقایان چطور می‌بینید؟

بانوان عملکرد بسیار خوبی دارند، اما فعالیت آنها در حاشیه قرار گرفته است، به طوری که توجه کمتری نسبت به آقایان به آنها می‌شود، در صورتی که ضرورت توجه به استعدادهای این ورزش به‌شدت احساس می‌شود. این در حالی است که این روزها بسیاری از ارتباطات به شکل گذشته و افکار سنتی در حال پیشروی است که همین موضوع باعث نادیده گرفته شدن بانوان می‌شود.

 • تعامل مسئولان استان و فدراسیون کاراته با ورزشکاران چگونه است؟

مسئولان استانی نسبت به فدراسیون توجه بیشتری به ورزشکاران دارند اما با این حال انتظاری که از آنها داریم و بهایی که باید به ورزشکاران داده شود، برآورده نمی‌شود. در حالی که بانوان ما از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و با عملکرد خود این موضوع را هم به همگان ثابت کرده‌اند.
مسئولانباید برای این‌که در آینده هم نتایج و موفقیت‌های چشمگیری داشته باشیم، به استعدادها و نخبه‌های این ورزش توجه و آنها را برای حضور در مسابقات تشویق کنند تا ورزشکاران ضمن کسب تجربه، آمادگی لازم را برای نتایج بهتر داشته باشند. همچنین آنها می‌توانند با ارزش‌گذاری در رشته کاراته به‌ویژه در بخش بانوان، آینده نه چندان دور این رشته را تامین و درخشان‌تر کنند. نکته مورد توجه دیگر هم عدم گرایش حامیان مالی به این رشته در بخش بانوان است، زیرا برعکس آقایان، پخش مسابقات بانوان در رسانه‌های تصویری حتی با پوشش کاملی که دارند ممنوع است.

 • چه برنامه‌ای برای آینده دارید؟

از آنجا که هدفمند وارد عرصه حرفه‌ای این رشته شده‌ام، بنابراین عضویت در تیم ملی و کسب سهمیه المپیک ٢٠٢٤ در اولویت‌ من است که از همین حالا برای رسیدن به آن تلاش می کنم و امیدوار هم هستم با دستیابی به آن موفقیت‌های بیشتری کسب کنم.

با وجود این‌که در ورزش بانوان ما محدودیت‌هایی بسیاری وجود دارد، اما امیدوارم همیشه در ورزش و زندگی با پیشرفت‌های بیشتری مواجه باشند و آینده خوبی در انتظار جامعه ورزشی بانوان باشد.

 • مدال طلای رقابت‌های آسیایی بر گردن تکواندوکار البرزی 

تکواندوکار البرزی مدال طلای دهمین دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا را از آن خود کرد. به گزارش ایرنا «مبینا کلی‌وند» ورزشکار البرزی موفق شد در این دوره از رقابت‌ها و در وزن منفی ۴۲ کیلوگرم مدال طلا را کسب کند. نماینده وزن اولی تکواندوی دختران در مسابقات قهرمانی آسیا توانست با پیروزی برابر تمامی رقبای خود عنوان نخست و مدال طلا را کسب کند. کلی‌وند پس از یک دور استراحت، در نخستین گام به مصاف «جید آیریش پاپا» از فیلیپین رفت و نتیجه را ۱۹ بر ۴ به نفع خود به پایان رساند. در ادامه با «اسل الشقیرات» از اردن مبارزه کرد و در حالی که ۲۴ بر صفر جلو بود این هوگوپوش انصراف خود را در پایان راند دوم اعلام کرد تا مبینا برنده میدان باشد. مبینا در فینال «سئو رین» از کره‌جنوبی را ۱۳ بر ۴ شکست داد و به مدال طلا رسید. دهمین دوره مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا با حضور ۳۳۱ تکواندوکار در اردن برگزار شد.

 • سد بلند مشکلات مالی

متاسفانه ورزش البرز به دلیل عدم حمایت مالی در سال‌های اخیر در تمام سطوح متحمل زیان‌های بسیاری شده است، به طوری که تمام هیات‌های ورزشی از وضعیت موجود گلایه دارند. با این وجود تعدادی از هیات‌های ورزشی با تمام مشکلاتی که دارند به دلیل داشتن مدیران موفق و کارآمد، موفقیت‌های بسیاری به دست آورده‌اند.  نمونه بارز این مطلب، هیات کاراته البرز است که با مدیریت «محمد اکرمی» توانسته است نتایج درخور توجهی را کسب کند و عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته باشد. حضور کاراته‌کایان البرزی در رده‌های مختلف تیم‌های ملی چه در بخش آقایان و چه در بانوان، نمایانگر این مطلب است که هیات کاراته البرز به عنوان برترین هیات ورزشی می‌تواند به عنوان یک الگو برای سایر هیات‌ها باشد. گفت‌وگوی همشهری با «محمد اکرمی» رئیس هیات کاراته البرز را می‌خوانید.

 • وضعیت هیات کاراته البرز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 هیات کاراته البرز ۶ سال پیاپی به عنوان هیات برتر استان و در سال ۹۴ به عنوان برترین هیات ورزشی کشور از سوی فدراسیون کاراته و وزارت ورزش و جوانان انتخاب شد که در این انتخاب عوامل بسیاری نظیر میزبانی البرز از مسابقات کشوری، مدال‌آوری، حضور در تیم‌های ملی، استعدادیابی و توجه به رده‌های پایه دخیل بود که هیات کاراته البرز با کسب بیشترین امتیاز و بهترین عملکرد موفق به کسب این رتبه شد.

 • این رتبه‌بندی در فعالیت هیات‌ها تاثیری دارد؟

به طور کل رتبه‌بندی می‌تواند باعث انگیزه و ترقی هر مجموعه‌ای شود، اما وقتی ما چند سال پیاپی در این رتبه‌بندی اول شدیم و هیچ حمایت و تقدیری از سوی مسئولان ندیدیم، دیگر این رتبه‌بندی‌ها برای ما فایده‌ای ندارد و تمام انگیزه‌های ما را از بین می‌برد، به طوری که ما تصمیم گرفتیم امسال در این ارزیابی شرکتنکنیم.

 • مشکلات مالی که این روزها گریبانگیر ورزش البرز شده است، می‌تواند بازدارنده موفقیت کاراته باشد؟

باید گفت خودگردانی و مدیریت هیات بدون کمک دولتی از دیگر توانمندی‌های هیات کاراته البرز بوده و چون من و همکارانم در این هیات از جنس کاراته هستیم و می‌خواهیم شاهد موفقیت‌های ورزشکاران شهرمان در این رشته ورزشی باشیم، توانسته‌ایم از پس مشکلات برآییم. درآمدزایی خانه کاراته استان کفاف نیازها را نمی‌دهد و گاهی مواقع مجبور می‌شویم از هزینه شخصی برای اجرایی شدن برنامه‌ها بهره بگیریم. بسیار پیش آمده برای مسابقات هزینه‌های چندده‌میلیونی را متقبل شده‌ایم، اما این روند تا کی می‌تواند ادامه داشته باشد. مسئولان باید بیشتر به هیات‌های ورزشی اهمیت بدهند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *