دادگاه فدرال آمریکا با درخواست دولت ترامپ مخالفت کرد

دادگاه فدرال آمریکا با درخواست دولت ترامپ مخالفت کردبه گزارش روز پنجشنبه تارنمای آمریکایی «هیل»، دادگاه استیناف حوزه نهم ایالات متحده آمریکا دیروز از درخواست دولت ترامپ برای توقف موقت حکم دادگاه بدوی (منطقه‌ای) آمریکا در جلوگیری از اختصاص بودجه نظامی برای ساخت دیوار در مرز این کشور با مکزیک سرباز زد.

قضات دادگاه فدرال در حکم صادر شده در این زمینه نوشتند، به این نتیجه رسیده‌اند که «استفاده از این بودجه نقض شروط قانون اساسی است که دستگاه اجرایی کشور را از استفاده از بودجه در صورت فقدان تخصیص بودجه از سوی کنگره منع می‌کند».

این حکم شامل برخی از بودجه‌های نظامی است که ترامپ قصد دارد برای ساخت دیوار در مرز جنوبی این کشور با مکزیک از آنها استفاده کند.

«ریچارد کلیفتون» قاضی دادگاه فدرال که در دولت «جورج دبلیو بوش» رئیس جمهوری اسبق آمریکا منصوب شده بود و قاضی «میشل فریلند» منصوب شده از سوی «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین در حکم خود نوشتند که بر این باور هستند که بعید است دولت بتواند موفق به استیناف از حکم دادگاه بدوی شود.

دولت ترامپ با درخواست اضطراری از دادگاه استیناف حوزه نهم خواسته بود، دستور دادگاه بدوی را لغو کند.

قضات دادگاه حوزه نهم ضمن مخالفت با این درخواست دولت آمریکا، عنوان کردند که مقام‌ها به غلط بودجه‌ای را بر اساس بخش ۸۰۰۵ قانون وزارت دفاع سال ۲۰۱۹، اختصاص داده‌اند که امکان تخصیص دوباره بودجه برای الزامات نظامی «پیش بینی نشده» را فراهم می‌کند.

این قضات همچنین بیان کردند که «بسیار محتمل است» گروه‌هایی که استفاده از بودجه نظامی برای ساخت دیوار را به چالش کشیده‌اند، از جمله «اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا» و «سازمان دفاع از محیط زیست آمریکا» موسوم به «باشگاه سیرا» در تلاش‌های خود موفق شوند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا به دنبال دستور قضات در بیانیه‌ای اعلام کرد که وقتش رسیده ترامپ در جهت پیروی از دستور دادگاه اقدام کند. این اتحادیه اعلام کرده که این حکم دادگاه بر اساس این مفهوم اولیه است که «فقط کنگره می‌تواند در تخصیص بودجه نقش داشته باشد».

هیل نوشت: حکم دادگاه فدرال ضربه حقوقی دیگری به دولت ترامپ است. رئیس جمهوری آمریکا ژانویه گذشته بعد از بن بست در دستیابی به توافقی با کنگره برای اختصاص بودجه جهت ساخت دیوار در مرز با مکزیک وضعیت فوق العاده را اعلام کرد.

دستور جدید این دادگاه همچنین طرح شکایات متعددی را در پی داشته است، از جمله شکایت دیروز از سوی اتحادیه آزادی‌های مدنی و شکایت‌های دیگری است که توسط دمکرات‌های کنگره و گروهی از ایالت‌ها مطرح شده است.

هیل پیش بینی کرد که این پرونده هنوز بسته نشده، زیرا مقام‌های دولت ترامپ همچنین تلاش‌ها برای مخالفت با ساخت دیواری که وی وعده آن را داده است، به چالش خواهند کشید.

ترامپ از زمان کمپین انتخابات سال ۲۰۱۶ وعده داده بود جلوی ورود مهاجران را که «متجاوز» توصیف کرده بود، خواهد گرفت. وی ابتدا گفته بود هزینه ساخت این دیوار را از مکزیک خواهد گرفت، اما به دنبال مقاومت مقام‌های مکزیکی با این درخواست، به کنگره متوسل شد تا با تصویب بودجه، هزینه ساخت این دیوار را تقبل کنند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *