درگیری‌های مسلحانه در لیبی وارد چهارمین روز شد

درگیری‌های مسلحانه در لیبی وارد چهارمین روز شد


به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، درگیری های مسلحانه بین نیروهای «فایز سراج» رییس دولت وفاق ملی و «خلیفه حفتر» ژنرال بازنشسته ارتش و فرمانده نیروهای شرق با گذشت چهار روز در اطراف طرابلس، پایتخت لیبی همچنان ادامه دارد.

از سوی دیگر نیروهای مسلح شهر «مصراته» واقع در شرق پایتخت، ساعاتی قبل خود را برای حمایت از نیروهای دولت وفاق ملی به طرابلس رسانده اند.

خبرها حاکی است که صدای درگیری صبح امروز در مناطق جنوبی و مرکزی طرابلس نیز به گوش رسیده است.

در تحولی دیگر دقایقی قبل خبرگزاری ها در خبری فوری از آغاز حملات هوایی نیروهای تحت کنترل ژنرال حفتر بر فراز پایتخت خبر دادند.

یک عضو دولت وفاق ملی لیبی نیز درخصوص آمار کشته شدگان و مجروحان حوادث اخیر گفت: این درگیری ها تاکنون ۷ کشته و ۵۵ زخمی برجای گذاشته است.

وزیر کشور لیبی هم اعلام کرد که نیروهای دولت وفاق ملی، فرودگاه طرابلس را که روز گذشته به کنترل نیروهای ژنرال حفتر در آمده بود را بار دیگر پس گرفتند.

این در حالی است که سخنگوی نیروهای نظامی تحت فرمان ژنرال حفتر مدعی است که کنترل فرودگاه طرابلس همچنان در اختیار نیروهای شرق است.

سخنگوی نیروهای نظامی تحت کنترل دولت وفاق ملی نیز امروز در یک کنفرانس خبری از آغاز عملیات گسترده علیه نیروهای تحت کنترل ژنرال حفتر با نام ‘آتشفشان خشم’ خبر داد.

وی هدف از این عملیات را پاکسازی تمامی مناطق لیبی از ‘متجاوزان’ و جلوگیری از نظامی شدن دولت و حمایت از دموکراسی در لیبی دانست.

در بعد دیپلماتیک «فایز سراج» رییس دولت وفاق ملی لیبی، مراتب ناراحتی طرابلس بابت حمایت فرانسه از نیروهای ژنرال حفتر را به سفیر فرانسه در این کشور ابلاغ کرد.

سراج، حمایت فرانسه از نیروهای ژنرال حفتر را مخالف با موضع پیشین این کشور در حمایت از راه حل سیاسی در لیبی دانست.

«غسان سلامه» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی نیز روز گذشته (شنبه) اعلام کرد که با وجود ناآرامی ها و درگیری های اخیر، کنفرانس گفت وگوی ملی لیبی در زمان مقرر خود بین ۱۴ تا ۱۶ آوریل (۲۵ تا ۲۷ فروردین) برگزار خواهد شد.

نماینده ویژه سازمان ملل همچنین تاکید کرد که کنفرانس گفت و گوی ملی قرار است در شهر «غدامس» لیبی به منظور رسیدن به یک چارچوب مشخص جهت برگزاری انتخابات به عنوان راه حلی برای خروج از بحران ۸ ساله در این کشور برگزار شود.

پنجشنبه گذشته، ‘خلیفه حفتر’ ژنرال سابق ارتش لیبی در یک فایل صوتی به نظامیان تحت امر خود فرمان حمله به طرابلس (پایتخت لیبی) را صادر کرد و از ساکنان این شهر خواست در برابر نیروهای نظامی او مقاومت نکنند.

با تشدید درگیری و تبادل آتش میان طرف های درگیر در لیبی، سازمان ملل برای بررسی این موضوع جلسه اضطراری تشکیل داد.

پس از سقوط «معمر القذافی» دیکتاتور لیبی در سال ۲۰۱۱، لیبی به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس، غرب کشور تشکیل شد که مورد حمایت جامعه جهانی است.

همزمان نیز یک دولت موازی در شهر طبرق در شرق لیبی با حمایت مجلس نمایندگان به ریاست عقیله صالح و ژنرال حفتر فرمانده ارتش، اعلام موجودیت کرد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *