رئیس دفتر روحانی: سخنان ظریف مواضع دولت است

رئیس دفتر روحانی: سخنان ظریف مواضع دولت استبه گزارش ایرنا، محمود واعظی امروز، چهارشنبه  ۳۰ آبان، در پایان جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: نوار سخنان ظریف را شنیدم، این صحبت‌ها نقصی ندارد و موضع وی کاملا درست است. این موضع تنها مختص به وزیر امور خارجه نیست بلکه موضع دولت است.

رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: دولت به دنبال شفافیت و مبارزه با فساد است، آنچه که ظریف درباره مبارزه با فساد و پولشویی مطرح کرد مصادیقی دارد که به آن اشاره می‌کنم.
واعظی خاطرنشان کرد: همواره با ورود مواد مخدر به کشور مخالف هستیم، این مواد برای پول وارد کشور می شود، چرا ما با قاچاق و بسیاری از اقدامات غیرقانونی اقتصادی مخالف هستیم، به همین دلیل است. همه این موارد را وقتی کنار هم قرار می دهیم به پولشویی می رسیم. پولشویی همان قاچاق و ورود مشروبات الکی و مواد مخدر و… است، ما در دولت با این اعمال مخالف هستیم. وزیر امور خارجه هم به درستی اعلام کرده است که ما باید با این کار مخالفت کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: از رسانه‌ها می خواهم به سخنان وی گوش کنند، ظریف هیچ نهاد و بخشی را متهم نکرده است، وی با پولشویی در ایران مخالفت کرده است و اعتقاد دارد قانون مبارزه با پولشویی باید جای خودش را باز کند. متاسفم از اینکه با وجود موضع درست ظریف، عده‌ای با خصومت قبلی وی را مورد هجمه قرار می‌دهند.

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین گفت: نباید با خدمتگزاران کشور این گونه رفتار کنیم، انتقاد سرجای خودش است، اما هر چیزی را به یک مسئول گفتن قابل قبول نیست.

  • بررسی کارت سوخت در هیات دولت

واعظی در خصوص بررسی وضعیت کارت سوخت در هیات دولت، گفت: از زمانی که نرخ بنزین و گازوئیل در کشورهای اطراف بالا رفته و نرخ ارز هم در داخل افزایش یافته است، شاهد قاچاق گسترده سوخت هستیم و این روند در حال افزایش است و یکی از راه های کنترل جریان انتقال سوخت، استفاده از کارت(سوخت) است. تصمیم گرفتیم این کارت به روش‌های مختلف مانند میزان استفاده هرخودرو از سوخت انجام شود. معتقدیم این کار باید بار دیگر احیا شود، به ویژه در استان های مرزی که باید دقت بیشتری شود.

  • وضعیت تعیین سخنگوی دولت

وی درباره انتخابش به عنوان سخنگو و یا انتخاب دو سخنگو در دولت با عنوان سخنگوی مصوبات و سخنگوی مواضع سیاسی دولت هم اظهار داشت: طبق روال گذشته مصوبات و آیین نامه‌های دولت را آقای حاجی میرزایی بیان می‌کنند که کار خوبی است و باید ادامه پیدا کند.
وی یادآور شد: ایشان قبل از جلسه بر روی مصوبات و آیین‌نامه‌ها کار می‌کنند و خودشان هم در جلسه یادداشت برداری می کنند و طبیعی است که هم خبرنگاران محترم و هم مردم در این زمینه بهتر توجیه خواهند شد که این کار استمرار پیدا خواهد کرد.
رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: در ارتباط با بحث سخنگویی قطعا من این کار را نمی‌توانم انجام دهم، زیرا ما معتقد هستیم که سخنگو نباید در این زمینه بدون مطالعه باشد.
وی با بیان این که دولت برای خبرنگاران و رسانه‌ها ارزش قائل است، تاکید کرد: باید اطلاعات پخته و دقیق به دست مردم برسد و حتما باید سخنگو یکی از اعضای دولت باشد که برای این کار وقت بگذارد.

  •  FATF ارتباطی با برجام ندارد

واعظی درباره سازوکار SPV و ارتباط آن با FATF، گفت: بنای ما فعلا پیوستن به اف ای تی اف نیست و هدف این است که ما در لیست سیاه قرار نگیریم. در تلاش هستیم این ۴ لایحه‌ای که به مجلس رفته را به تصویب برسانیم. در این صورت ما قطعاً به لیست سیاه نخواهیم رفت و می‌توانیم با بانک‌های دنیا عملیات انجام دهیم و تعامل داشته باشیم.

رییس دفتر رییس جمهور تاکید کرد: مسئله برجام و اروپا هیچ ارتباطی به این موضوع ندارد و اگر ما بهترین رابطه را با همه کشورهای دنیا داشته باشیم و برجامی هم وجود خارجی نداشته باشد، اگر ما این چارچوب استانداردها را قبول نکنیم در همکاری‌های مالی و بانکی با مشکل روبرو خواهیم شد. حتی با کشورهای بسیار دوست مانند ترکیه.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *