رادیولوژی دیجیتال در کشور بومی‌سازی شد

رادیولوژی دیجیتال در کشور بومی‌سازی شدبه گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی رابط مجری طرح ملی تولید دستگاه رادیولوژی دیجیتال، اظهار کرد: قسمت‌های مکانیکی ژنراتور و نرم‌افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال با تکیه بر دانش فنی متخصصان داخلی در کشور تولید شد.

وی در ادامه گفت: ما برای تولید ژنراتور و نرم‌افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال در کشور مجوزهای لازم از جمله مجوز استانداردهای ایمنی و الکتریکال را از وزارت بهداشت دریافت کردیم و تولید این محصول را به صورت نمونه اولیه اجرا کرده‌ایم.

رابط با اشاره به نمونه اولیه دستگاه رادیولوژی دیجیتال، اظهار کرد: نمونه اولیه این دستگاه در یکی از بیمارستان‌های تهران در حال استفاده است و در گزارش‌های ارایه شده عملکرد آن مورد رضایت کابران بوده است.

وی همچنین افزود: در حال حاضر سعی بر تولید صنعتی دستگاه رادیولوژی دیجیتال داریم تا به مراکز درمانی خصوصی و دولتی خدمات ارائه کند.

مجری این طرح ملی درباره تفاوت این دستگاه با دستگاه‌های آنالوگ، خاطرنشان کرد: در گذشته تصاویر به صورت آنالوگ ثبت می‌شدند اما با استفاده از این دستگاه و این سیستم تصاویر به صورت دیجیتال تولید شده و در کامپیوتر ثبت می‌شود.

رابط با اشاره به اینکه ژنراتور و نرم‌افزار این دستگاه دیجیتال در کشور بومی‌سازی شده است، گفت: تا پیش از این دستگاه‌های دیجیتال رادیولوژی گردآوری می‌شد و هر قطعه این دستگاه‌ها از یک برند تولید می‌شد اما ما توانستیم با استفاده از دانش داخلی تولید بخش مکانیکی ژنراتور و نرم‌افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال را در کشور تولید کنیم.

وی درباره میزان اشتغالزایی ایجاد شده از تولید این دستگاه، گفت: در حال حاضر در بخش تحقیق و توسعه این شرکت دانش‌بنیان به صورت مستقیم بین ۱۰ تا ۱۵ نفر فعال هستند و پس از تولید انبوه و صنعتی این دستگاه برای استفاده مراکز درمانی خصوصی و دولتی میزان نیروی انسانی جذب شده نیز بیشتر خواهد شد.

وی درباره هدف از تولید این دستگاه بیان کرد: به دلیل جلوگیری از خروج ارز و کاهش هزینه‌ها با به کارگیری دانش فنی نمونه اولیه را تولید کردیم و در بازار عرضه کردیم و قصد داریم تا این دستگاه را برای سازمان‌ها و مراکز درمانی خصوصی و دولتی تولید مستمر داشته باشیم.

وی در ادامه گفت: با اجرای این طرح ملی فناوری ما قادر به تامین بازار هستیم و در صورت دریافت اخذ سفارش می‌توانیم این محصول را به تولید انبوه برسانیم.  

رابط درباره صادرات این دستگاه دانش‌بنیان، اظهار کرد: از ابتدای تولید این دستگاه،  قصد صادرات این محصول را داشتیم و حالا هم در کشورهای منطقه که خواهان کالای ایرانی هستند قصد صادرات داریم.

مجری این طرح ملی درباره دریافت حمایت از مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: حمایت‌هایی را در قالب تسهیلات و برای رشد و توسعه فناوری و پیگیری جهت اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح در جهت تولید کالای داخلی داشته‌ایم اما با توجه به مشکلات موجود برای تولیدکنندگان و پیمانکاران نیاز به حمایت‌های دیگری از جمله اخذ سفارشات برای تولیدات دانش‌بنیان است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *