رای متهمان پرونده تعاونی اعتبار ایرانیان صادر شد؛ از حبس طولانی تا رد مال

رای متهمان پرونده تعاونی اعتبار ایرانیان صادر شد؛ از حبس طولانی تا رد مالدادگستری خراسان رضوی به نقل از حجت الاسلام علی مظفری به کسب اجازه از مقام معظم رهبری در خصوص نحوه رسیدگی به پرونده اخلالگران در نظام اقتصادی کشور و تشکیل دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران نظام اقتصادی در خراسان رضوی اشاره و گزارش کرد: بر این اساس شاهد شتاب در روند رسیدگی به اینگونه پرونده‌ها بوده‌ایم.

وی افزود: در نخستین گام پرونده موسوم به شرکت پردیسبان از سوی دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران نظام اقتصادی در خراسان رضوی مورد رسیدگی قرار گرفت که پیش از این رأی آن صادر و اعلام عمومی شده است.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در خصوص پرونده موسوم به تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان دومین فقره‌ای بود که در این دادگاه رسیدگی و پس از صدور کیفرخواست برای هفت متهم از سوی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد برای ادامه رسیدگی و طی مراحل قانونی به دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی ارسال شد. وی گفت: دادگاه ویژه رسیدگی به اخلالگران در نظام اقتصادی در مشهد پس از برگزاری چهار جلسه به ریاست قاضی سیدهادی منصوری مبادرت به صدور رأی در خصوص متهمان کرد.

حجت الاسلام مظفری افزود: اتهام عمده این افراد علاوه بر تخلفات متعدد طبق کیفرخواست صادره توسط دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ‘مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق وجوه کلان به صورت قبول سپرده اشخاص حقیقی که موجب تصاحب و حیف و میل اموال مردم توأم با مشارکت در کلاهبرداری با توسل به شیوه‌ها و مانورهای متقلبانه و امیدوار کردن مردم به امور واهی، اشتغال غیرمجاز به عملیات بانکی’ است.

وی ادامه داد: متهم ردیف اول ‘محمدمهدی پورسلیمی’ فرزند محمد به لحاظ نقش برجسته در تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان به عنوان رئیس هیأت مدیره و به عبارتی فردی که سردستگی تخلفات و عناوین مجرمانه را در تعاونی مزبور برعهده داشته به ۲۰ سال حبس از مجازات تعزیری درجه ۲، تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی و از باب تکمیل مجازات به اقامت اجباری دو ساله در یکی از شهرستانها محکوم شد.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: متهم ردیف دوم نیز به نام ‘احمد حیدری’ فرزند محمدعلی به لحاظ نقشی که در تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان داشته و با وجود اینکه فاقد صلاحیت علمی و تخصص لازم بوده اما مسئولیت مهمی را پذیرفته و بسیاری از اقدامات غیرقانونی با امضای وی صورت می گرفته به ۱۲ سال حبس از مجازات تعزیری درجه ۳ و نیز تحمل ۵۰ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم شد.

وی افزود: همچنین متهم ردیف سوم ‘علی محمد کریم پور کلاته منار’ فرزند عباسعلی به لحاظ نقشش فعالیت‌های تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان و به عنوان فرد مورد اعتماد متهم ردیف اول که در بسیاری از اقدامات خلاف قانون و تشویق مردم به تجمعات مؤثر بوده به ۱۸ سال حبس از مجازات تعزیری درجه ۲ و تحمل ۷۰ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم شده است.

حجت الاسلام مظفری ادامه داد: متهمان ردیف‌های چهارم، پنجم و ششم شامل ‘احمد حاجی زادگان شعرباف’ فرزند عباس، ‘محمدعلی زنده دل’ فرزند عبدالله و ‘مهدی حسام’ فرزند علی اصغر نیز هر چند میزان تأثیرشان در تخلفات این موسسه تعاونی از سایر متهمان کمتر بوده ولی به لحاظ اقداماتی که در راستای اهداف تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان انجام داده‌اند و بسیاری از تخلفات و اقدامات خلاف قانون با امضای آنها صورت گرفته هر یک به ۱۰ سال حبس از مجازات تعزیری درجه ۴ و تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم شده‌اند.

وی گفت: متهم ردیف هفتم این پرونده ‘جمال لاری یزدی’ فرزند کاظم است که به تحمل ۱۱ سال حبس از مجازات تعزیری درجه ۳ و تحمل ۴۵ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم شد. دادگاه همچنین همه این متهمان به رد اموال بدست آمده ناشی از جرم و فعالیت در تعاونی اعتبار ایرانیان پس از احراز موضوع و ضبط اموال محکوم کرده است.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی افزود: رأی اصداری حضوری و وفق ماده ۲۸ آئین نامه اجرایی نحوه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مصوب ۲۳ آبان ۱۳۹۷ و بند ۱۰ مفاد استجازه تأییدی مقام معظم رهبری در خصوص متهمان ‘قطعی و غیرقابل اعتراض’ است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران‌ بهمن ۱۳۹۰ اعلام کرد: تعاونی اعتبار ‌اعتماد ایرانیان فاقد مجوز فعالیت بوده و هیات مدیره آن نیز صلاحیت لازم را برای تصدی امور ندارند. موسسه تعاونی اعتبار ‌اعتماد ایرانیان با برپایی ۶۰۰ شعبه در سطح کشور فعالیت داشت.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *