رندر زمان حقیقی اولین محتوای 8K HEVC جهان توسط فقط یک پردازنده EPYC 7742

رندر زمان حقیقی اولین محتوای 8K HEVC جهان توسط فقط یک پردازنده EPYC 7742


توسعه‌دهندگان بستر نرم‌افزاری Beamr Imaging در روز جمعه هفته گذشته در جدیدترین ادعای خود اظهار داشته‌اند که موفق به دستیابی به اولین فرآیند رمزگذاری 8K HEVC محتویات به‌صورت کاملاً بلادرنگ و زمان حقیقی با استفاده از تنها یک پردازنده EPYC 7742 ای‌ام‌دی شده‌اند.

رندر زمان حقیقی اولین محتوای 8K HEVC جهان توسط فقط یک پردازنده EPYC 7742

بر طبق اطلاعات منتشره، یک پردازنده EPYC 7740 که از تعداد 64 هسته فیزیکی برخوردار بوده و بر مبنای فناوری ساخت 7 نانومتر و ریز معماری Zen 2 (الگوی مورد استفاده در نسل سوم پردازشگرهای رایزن) توسعه پیدا کرده است، موفق به پردازش و رندر بلادرنگ بخشی از یک فیلم در وضوح تصویر 8K با تعداد 79 فریم بر ثانیه و گستردگی رنگ 10 بیت (مورد نیاز برای فناوری HDR) شده است. این مهم یک دستاورد بسیار عظیم برای حوزه سخت‌افزار و همچنین نرم‌افزارهای رایانه‌ای به شمار می‌رود. پردازنده EPYC 7742 اولین پردازشگر 64 هسته‌ای جهان بر مبنای الگوی طراحی X86 به شمار می‌رود که برای یک سوکت استاندارد و همه‌منظوره عرضه شده و طراحی بستر نرم‌افزاری Beamr Imaging نیز به‌گونه‌ای انجام پذیرفته است تا از توانایی مورد نیاز جهت استفاده از تمامی 64 هسته فیزیکی پردازنده برخوردار باشد. با افزایش پیوسته تعداد هسته‌های فیزیکی پردازنده‌های کامپیوتری، فرآیند موازی‌سازی به یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های موجود در این حوزه (عدم وجود زیرساخت مناسب جهت استفاده حداکثری از پتانسیل موجود) تبدیل شده است.

 با عرضه تلویزیون‌ها و نمایشگرهای دارای وضوح تصویر بالا، سطح تقاضای موجود برای فیلم‌ها و محتویات تصویری گوناگون در وضوح تصویر 8K و کیفیت مناسب پیوسته رو به افزایش است. اگرچه محصولات فوق امروزه به دلیل قیمت بالای خود در بین قشر کثیری از مصرف‌کنندگان آن‌چنان معمول نمی‌باشند، اما با پیشرفت فناوری و بلوغ بیشتر آن، این موضوع در آینده‌ای نزدیک به‌سرعت تغییر می‌کند؛ بنابراین وجود زیرساخت‌های مناسب نظیر پهنای باند اینترنت، سخت‌افزارهای پردازشی و … جهت میزبانی فناوری‌های منحصر به فرد و تازه‌نفس هنگام عرضه امری لازم و ضروری تلقی می‌شود.

منبع: TomsHardware

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *