رویترز: ایرانی‌ها واکنش خشمگینانه به اقدام ترامپ علیه سپاه نشان دادند

رویترز: ایرانی‌ها واکنش خشمگینانه به اقدام ترامپ علیه سپاه نشان دادندبه گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: هزاران ایرانی امروز در بسیاری از شهرهای ایران در واکنش به اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمره گروه های تروریستی، واکنش خشمگینانه‌ای نشان دادند.

هزاران ایرانی با دست نوشته‌ها و پارچه نوشته‌هایی با مضمون ‘من هم یک سپاهی هستم’ و ‘مرگ بر آمریکا’ ، این اقدام واشنگتن را محکوم کردند.

تلویزیون ایران تصاویر مردمی را نشان داد که پس از برگزاری نماز جمعه در دانشگاه تهران به سوی میدان انقلاب تظاهرات کردند و فریاد می زدند ‘آمریکا در چه فکریه، ایران پر از سپاهیه’. مقامات ایرانی تصمیم روز دوشنبه رئیس جمهوری آمریکا در قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی را محکوم کرده‌اند، اقدامی که احتمالا سبب افزایش تنش‌ها در خاورمیانه خواهد شد.

درهمین ارتباط، آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی خطیب نماز جمعه تهران که لباس سپاه بر تن کرده بود، آمریکا را ‘مادر تروریسم’ در جهان معرفی کرد.

ازسوی دیگر، روزنامه فرانسوی لیبراسیون نیز امروز (جمعه) در گزارشی تاکید کرد: اقدام دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار گروه‌هایی نظیر القاعده و حزب الله لبنان در فهرست سیاه آمریکا، حس ملی گرایی ایرانی‌ها را از جمله در بین میانه‌روترین آنها بیدار کرد.

در این گزارش آمده است: این روزها ندای حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همه ایران موج می‌زند. علاوه بر نمایندگان مجلس ایران، برخی مجریان تلویزیونی و حتی امامان جمعه در شهرهای مختلف ایران، امروز با لباس سپاه در برابر دوربین ها حاضر شدند. حتی کسانی که عموما از محافظه کاران انتقاد می‌کنند به نشان حمایت لباس پاسداران را به تن کرده بودند.

تمام سیاسیون ایران با هم متحد شده‌اند. آیت الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران در واکنش به این اقدام گفت: آمریکایی‌ها به تصور خود علیه سپاه و در واقع علیه انقلاب و ایران نقشه می‌کشند و گربه‌رقصانی می‌کنند، البته این خباثت‌ها به جایی نخواهد رسید و با برگشتن کید و فریب آنها به خودشان، دشمنان جمهوری اسلامی مانند ترامپ و احمق‌های دور و بر نظام حاکمه آمریکا درحال حرکت به سمت حضیض هستند.

در واقع باید گفت که این تصمیم مرحله جدید از جنگ صلیبی انفرادی ترامپ است که در ماه مه سال 2018 با نقض توافق هسته ای ایران ، تحریم های یکجانبه ای علیه ایران برقرار کرد.

در این گزارش امده است: روابط مملو از تنش بین تهران و واشنگتن ماه مه گذشته و بعد از خروج یکجانبه دونالد ترامپ از توافق هسته ای سال 2015 (برجام) به اوج خود رسیده است.

فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بارها اعلام کردند که پایگاه های آمریکا در خاورمیانه و ناوهای هواپیمابر آمریکایی در منطقه خلیج فارس در تیررس موشک های ایرانی قرار دارند.

تهران همچنین تهدید کرده است اگر آمریکا در روند صادرات نفت ایران اخلال ایجاد کند، در روند انتقال نفت از طریق تنگه هرمز اختلال ایجاد خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد.

در پی این تصمیم آمریکا، جمهوری اسلامی ایران هم در اقدامی متقابل، دولت آمریکا را حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام را به‌عنوان گروه‌های تروریستی شناسایی کرد.

این اقدام نابخردانه دولت آمریکا با واکنش‌ها و انتقادهای زیادی درمیان چهره های سیاسی آمریکا نیز رو به رو شده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *