ریز معماری‌های Zen 3 و RDNA2 به‌صورت هم‌زمان عرضه نمی‌شوند

ریز معماری‌های Zen 3 و RDNA2 به‌صورت هم‌زمان عرضه نمی‌شوند


کمپانی ای‌ام‌دی نقشه راه فناوری محصولات خود جهت نمایش چشم‌اندازی از ریزمعماری پردازنده و پردازشگرهای گرافیکی آینده این شرکت را به‌روزرسانی کرد. الگوهای معماری نسل آینده کمپانی ای‌ام‌دی که عناوین Zen 3 و RDNA2 را به خود اختصاص داده‌اند بر طبق به‌روزرسانی انجام شده بر مبنای فناوری ساخت +7nm توسعه پیدا می‌کنند که احتمالاً نمایانگر لیتوگرافی هفت نانومتر EUV کمپانی TSMC می‌باشد. فناوری ساخت منحصر به فرد فوق با توجه به فرآیند ویژه نهان در پشت پرده طراحی آن افزایش 20 درصد چگالی ترانزیستورها را به ارمغان آورده است که با توجه به برتری محصولات ای‌ام‌دی در تعداد ترانزیستورها و سرعت کلاک تراشه‌ها، می‌تواند تأثیرات بسیاری را در افزایش کارایی به خود اختصاص دهد. برخلاف عرضه هم‌زمان ریز معماری Zen 2 و RDNA در تاریخ هفتم جولای سال 2019 میلادی، اسلایدهای منتشره حکایت از آن دارند که نسل آینده تراشه‌های فوق ممکن است به‌طور هم‌زمان عرضه نشوند.

ریز معماری‌های Zen 3 و RDNA2 به‌صورت هم‌زمان عرضه نمی‌شوند

اسلایدهای منتشر شده بیان داشته‌اند که فاز طراحی ریز معماری Zen 3 پایان پذیرفته و توسعه‌دهندگان اکنون فرآیند طراحی نسل چهارم آن، یعنی Zen 4 را آغاز کرده‌اند. این مهم بدان معنی است که کمپانی ای‌ام‌دی هم‌اکنون در حال توسعه محصولاتی بر پایه الگوی Zen 3 می‌باشد. ریز معماری RDNA2 در طرف مقابل هنوز در مراحل طراحی به سر برده و فاز توسعه آن به پایان نرسیده است. از محور x قابل مشاهده در اسلایدها که بیانگر سال عرضه محصولات می‌باشد می‌توان دریافت که ریز معماری Zen 3 به دلیل اتمام فاز طراحی خود زودتر از الگوی RDNA2 عرضه می‌شود.

ریز معماری‌های Zen 3 و RDNA2 به‌صورت هم‌زمان عرضه نمی‌شوند

 معماری Zen 3 در حالت کلی پاسخ کمپانی ای‌ام‌دی به پردازنده‌های Comet Lake-S و یا حتی Ice Lake-S (اگر مراحل توسعه پردازشگرها پیش از شروع مراسم کامپیوتکس سال 2020 میلادی به پایان رسد) کمپانی اینتل به شمار می‌رود. کمپانی ای‌ام‌دی در جهت رقابت با تراشه بزرگ و حجیم TU104 کمپانی انویدیا نیز قصد افزایش مقیاس برخی از پردازشگرهای گرافیکی کامل خود نظیر Navi 12 را در سر دارد.

منبع: TechPowerUP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *