زندان هولناک کوپر | خانه جدید عمرالبشیر

زندان هولناک کوپر | خانه جدید عمرالبشیررسانه‌های سودان اعلام می‌کنند که عمر البشیر به زندان کوپر منتقل شده است زندانی که میزبان چند مقام ارشد نظام البشیر نیز است.

زندان کوبر سال ۱۹۰۳ در زمینی به وسعت ۵ هزار متر مربع ساخته شد. این زندان به شکل زندان‌های انگلیسی خصوصاً زندان بیرمنگهام ساخته شده است. زندان کوپر نام خود را از یک مقام انگلیسی به نام کوپر (Cooper) گرفته است کسی که هنگام حضور استعمارگران انگلیسی در سودان اداره امور زندان ساخته شده در زمین ۵ هزار متری را به عهده گرفته بود.

  • زندانیان زندان کوپر

– مسئولان انجمن “پرچم سفید” که سال ۱۹۲۴ تشکیل شد. انجمن “پرچم سفید” یک تشکّل سیاسی است و هدفش آگاه کردن مردم با خطرات استعمار انگلیسی و اتحاد مصر و سودان بود.

– افسران سودانی عضو تشکیلات “نیروی دفاعی سودان”. این افسران علیه نیروهای انگلیسی شورش مسلحانه کردند و با آنها جنگیدند و کسانی که در این جنگ زنده مانده بودند، بازداشت شدند و به زندان کوپر انداخته شدند و دسامبر ۱۹۲۴ به ضرب گلوله اعدام شدند که این اولین اعدام در زندان کوپر بود.

– مسئولان جنبش ملی سودان که علیه استعمار انگلیس قیام کرده بودند. یکی از این مسئولان اسماعیل الازهری است که سال ۱۹۵۴ به نخست وزیری اولین دولت ملی و وزیر کشور رسید.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *