سازفروشی‌های بی‌اتحادیه کرج – همشهری آنلاین

سازفروشی‌های بی‌اتحادیه کرج – همشهری آنلاینسال‌هاست که در البرز نظارتی بر امور سازفروشی‌ها نیست و مرجع ذی‌صلاح نظارتی در این حوزه که در سال اعداد نجومی در آن رد و بدل می‌شود، وجود ندارد. سال‌هاست خانواده‌های البرزی که با آرزوی بسیار برای زندگی بهتر و موفقیت در عرصه هنر، فرزندان خود را به سوی تعالی که همان هنر است، سوق می‌دهند از نظارت نامناسب در این حوزه گله دارند.

  • سازفروشی‌ها اتحادیه ندارند

طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده متوجه شدیم که سازفروشی‌های کرج زیر نظر اتحادیه لوازم خانگی – صوتی و تصویری – نفت و گاز مشغول به فعالیت هستند. در واقع این زیرمجموعه بودن پاسخ بسیاری از سوالاتی بود که در مورد مشکلات این حوزه در ذهنمان شکل گرفته بود. اتحادیه‌ای که نه از نظر محتوایی و کاری و نه حتی از منظر نامگذاری هیچ ارتباطی به موضوع ساز و موسیقی ندارد، چگونه می‌تواند بر بازار آشفته ساز که بسیاری از مشتاقان را به علت این بی‌نظمی‌ها پشت در آرزوهایشان می‌گذارد، نظارت داشته باشد؟ اتحادیه لوازم خانگی فردی متخصص برای نظارت بر عملکرد سازفروشی‌ها ندارد. مگر می‌شود فردی را برای بازرسی و نظارت بر عملکرد سازفروشی‌ها گماشت و آن فرد حتی آشنایی اولیه با ساز و موسیقی نداشته باشد؟ سهم خانواده‌های البرزی از سبد فرهنگی و هنری هر روز به واسطه این موضوعات کم و کمتر می‌شود، جا دارد مسئولان برای رفع این معضل چاره‌ای بیندیشند.  مشتریان سازها به این فکر می‌کنند که مگر قرار است چند بار در زندگی برای خرید ساز مراجعه کنیم و سودجویان نیز از این موضوع استفاده می‌کنند و به سوداگری روی می‌آورند.

  • نتوانستم ساز بخرم

یک نوجوان ۱۲ ساله که به‌تازگی پا به عرصه هنر موسیقی گذاشته است، می‌گوید: یک سال است که با عشق و علاقه به رشته موسیقی و ساز پیانو، از خانواده درخواست می‌کنم که مرا به یک آموزشگاه موسیقی برای آموزش این رشته بفرستند، ولی به دلیل نوسانات قیمت در رشته موسیقی و مشکلات مالی نتوانستم موفق به تهیه یک ساز شوم. مطمئن هستم که اگر وارد این هنر شوم، موفق خواهم شد و آرزو دارم که یک ساز مناسب تهیه کنم و وارد این دنیا شوم. «اشکان علی‌پور» می‌افزاید: بعد از دیدن علاقه من، چندین بار به همراه خانواده برای تهیه ساز به مراکز خرید مراجعه کردیم ولی با قیمت‌های فضایی و نجومی روبه‌رو شدیم که هر فروشگاه، قیمت خاص خود را داشت. به دلیل همین تنوع قیمت و نبود ثبات، موفق به تهیه ساز نشدیم. بار دومی که به سازفروشی مراجعه کردیم، بهمن سال گذشته بود که قیمت‌ها تقریبا ۳ برابر شده بود. چندین بار هم می‌خواستیم برای تهیه ساز به تهران برویم که با وجود این قیمت‌ها منصرف شدیم.

  • قیمت واحدی وجود ندارد

دختر  نوجوانی که موفق به خرید ساز ویولن شده و در این چند ماهی که شروع به نواختن ساز کرده است، پیشرفت خوبی داشته است، از معضلات خرید سازش می‌گوید: بعد از اتمام دوره موسیقی کودک به پیشنهاد استادم و علاقه شخصی‌ام به ساز ویولن روی آوردم و به همراه خانواده به مراکز خرید ساز در کرج رفتیم ولی با چندنرخی بودن یک ساز واحد در فروشگاه‌ها روبه‌رو شدیم و به‌ناچار برخلاف میل شخصی و دسترسی مشکل، راهی به‌جز مراجعه به تهران برای خرید ساز نداشتیم. «لیلا امیدی» می‌افزاید: خرید ساز و ابزار موسیقی در کرج بسیار سخت است و قیمت‌ها با درآمد مردم همخوانی ندارد. فقط قشر خاصی می‌توانند از بازار موسیقی کرج خرید کنند و باید مرجعی برای نظارت بر قیمت‌ها و این صنف وجود داشته باشد.

  • در راه  بازار تهران

مدرس رشته موسیقی کلاسیک درباره نوسان قیمت‌ها در بازار موسیقی البرز می‌گوید: چندین سال است که مشغول به تدریس رشته موسیقی کلاسیک در کرج هستم. از همان سال‌های اول به این مشکل پی بردم که یکی از اولین سوالات هنرجویان تازه‌وارد به این عرصه این است که از کجا سازبخریم؟ «فرشید کلانتری» می‌افزاید: در سال‌های نخست واقعا پاسخی برای این سوال نداشتم. خیلی اوقات متوجه می‌شدم ۲ هنرجو که همزمان با هم آموزش را شروع کرده‌اند، یک ساز را با برند واحد با قیمت‌های متفاوت تهیه کرده‌اند و برایم جای سوال بود که مگر دستگاهی ناظر بر عملکرد سازفروشی‌ها نیست؟ از آن زمان به بعد با این‌که خیلی علاقه دارم که هنرجویان از کرج ساز تهیه کنند، ولی به‌ناچار برای خرید آنها را به یکی از فروشندگان منصف در تهران معرفی می‌کنم و چاره‌ای جز این هم ندارم. با این‌که دسترسی به تهران برای خانواده‌های البرزی سخت است ولی صادقانه بگویم که از نظر مالی ارزش دارد که این سختی را تحمل کنند و به تهران برای خرید ساز مراجعه کنند.

  • به لحاظ قانونی نمی‌توانیم دخالت کنیم

رئیس انجمن موسیقی البرز می‌گوید: انجمن موسیقی استان به دلیل این‌که صنف سازفروشان زیر نظر اتحادیه لوازم خانگی است، نمی‌تواند به این موضوع بپردازد. «علی مومنیان» می‌افزاید: متاسفانه از حال و روز این بازار کم و بیش خبر دارم، ولی چون این صنف زیر نظر اتحادیه لوازم خانگی استان است، از لحاظ قانونی نمی‌توانیم ورود کنیم. وی ادامه می‌دهد:  درآموزشگاه‌های موسیقی خرید و فروش ساز  غیرقانونی است، در این رابطه در طول یک سال گذشته به مواردی برخورد کرده‌ایم و اقدامات قانونی انجام شده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *