سرفصلی جدید در مدیریت شهری یزد

سرفصلی جدید در مدیریت شهری یزدشهرداری یزد از سال ۹۶ اقداماتی را برای استانداردسازی شهر برای معلولان در دستور کار قرار داده است. برای اولین بار در کشور رئیس انجمن ضایعه نخاعی استان به عنوان مشاور شهردار در امور مناسب‌سازی انتخاب شد که از آن تاریخ سرفصل جدیدی در شهرداری یزد باز شد. به این ترتیب با کمک انجمن ضایعه نخاعی پایش مشکلات، تهیه گزارش و انعکاس به شهرداری برای استاندارد کردن شهر برای حضور معلولان دنبال شد و شورای شهر نیز از بین معلولان برای هر منطقه از شهرداری حکم ناظر افتخاری برای رعایت استانداردسازی صادر کرد. به این ترتیب مناطق شهرداری در حال حاضر در پروژه‌های عمرانی از مشاوران معلول کمک می‌گیرند. آنها در حین اعلام نظر درباره پروژه‌های جدید، درباره مواردی که قبلا اجرا شده است نیز اعلام نظر می‌کنند و اطلاعات به صورت دقیق و اجرایی به پیمانکاران و ناظران عمرانی ارائه می‌شود.

قبلا اقداماتی که برای معلولان انجام می‌شد، استاندارد نبود اما با این اقدام به صورت عملی و میدانی معلولان وارد عرصه شده‌اند که در حسن اجرای کار تاثیر بسزایی دارد. در حال حاضر نزدیک به ۶۰ درصد از معابر شهر یزد برای استفاده معلولان استانداردسازی شده اما استانداردسازی ساختمان‌ها هم از اهمیت بسزایی برخوردار است که البته از حیطه کار شهرداری به تنهایی خارج است. ادارات باید طبق قانون استانداردسازی را در ساختمان‌ها اجرا کنند اما برخی از ساختمان‌ها استیجاری است که اجازه دخل و تصرف ندارند و برخی از ساختمان‌ها از قبل ساخته شده و اصول لازم رعایت نشده و اصلاح وضعیت نیز هزینه‌بر است. رفع این مشکلات عزم جدی می‌خواهد که در دوره فرمانداری جدید یزد این موضوع با اهمیت دنبال می‌شود. دیگر نیاز معلولان استفاده از ناوگان حمل ونقل عمومی ‌است. شورای شهر از چند سال پیش یک ون مناسب‌سازی شده به معلولان اختصاص داد و امسال نیز یک دستگاه دیگر به این امر اختصاص یافته است. انجمن ضایعه نخاعی سرویس‌دهی به معلولان شدید و بسیار شدید را با این ۲ دستگاه ون انجام می‌دهد. شهر یزد ۱۵ هزار معلول دارد که بیش از هزار نفر آنها معلولیت شدید دارند.

از این رو این تعداد ناوگان جوابگوی نیاز نیست، اما این اقدام شایسته تقدیر است و امیدواریم ادامه یابد. از سوی دیگر معلولان عادی می‌توانند با مجوز شورای شهر با کارت شهروندی رایگان در شهر تردد کنند که مراحل اداری باید طی شود. توقع معلولان شهرهای حمیدیا و شاهدیه از شهرداری‌های این دو شهر نیز این است که همپای یزد برای استانداردسازی تلاش کنند و ون‌های استانداردسازی شده را برای تردد معلولان تامین کنند چراکه مرز بین این شهرها با شهر یزد کم است و ون‌های موجود جوابگوی نیاز معلولان شهر یزد هم نیست. در مجموع مهم‌ترین خواسته معلولان از مسئولان به‌ویژه شهرداری رعایت حقوق معلولان و حفظ کرامت انسانی مانند سایر شهروندان برای استفاده از خدمات و امکانات عمومی ‌با شرایط یکسان با سایر افراد جامعه است که امیدواریم با رویکرد شهرداری یزد شاهد تحقق این مهم باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *