سری جدید SSD های کمپانی گیگابایت از PCIe 4.0 پشتیبانی می‌کنند

سری جدید SSD های کمپانی گیگابایت از PCIe 4.0 پشتیبانی می‌کنند


شرکت گیگابایت تصمیم دارد تا در جریان نمایشگاه کامپیوتکس (Computex 2019) سری جدیدی از SSD های مبتنی بر PCI-E نسل چهارم خود را معرفی کند. در ادامه این مطلب با سخت افزار همراه باشید.

SSD گیگابایت

نسل چهارم خطوط ارتباطی PCI-E با مادربردها و پردازنده‌های نسل جدید همراه خواهد بود. حال که این خطوط ارتباطی تنها وظیفه انتقال سریع داده میان کارت گرافیک و پردازنده را ندارند، برای درایوهای ذخیره ساز مبتنی بر SSD نیز استفاده می‌شوند. درایوهای SSD مبتنی بر پروتکل NVMe که از سوکت M.2 پشتیبانی می‌کنند، اغلب برای برخورداری از نهایت سرعت از خطوط PCI-E استفاده می‌کنند.

شرکت گیگابایت به عنوان تولید کننده سخت افزار کامپیوتر نامی کاملا آشناست. این شرکت پس از تولید موفق کارت گرافیک و مادربرد پیشتر در حوزه درایوهای ذخیره سازی نیز فعالیت خود را آغاز کرد. حال این شرکت نام آشنا که تولید تراشه‌های کنترل کننده ذخیره سازی و حافظه‌های دائمی را انجام نمی‌دهد، خبر از رونمایی اولین SSD نوع M.2 با ارتباط PCI-E 4.0 داده است. تا به اینجا هیچ کدام از تولید کنندگان این حوزه این چنین محصولی معرفی، رونمایی و یا حتی خبری منتشر نکردند.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی کمپانی گیگابایت این درایو ذخیره سازی مبتنی بر تایپ 2280 بوده و از پروتکل NVMe پشتیبانی می‌کند. افزون بر این، با استفاده از جدیدترین خطوط ارتباطی این درایو حالت جامد قابلیت انتقال داده تا سرعت 5000 مگابایت بر ثانیه را خواهد داشت. استک‌های به کار رفته از نوع 96 لایه سری فلش TLC هستند. فلش‌های ساخته شده برای این محصول به تولید شرکت توشیبا و کنترل کننده حافظه نیز به تولید شرکت Phison از سری E16 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *