سن مادران و پدران صاحب نوزاد در سال ۹۷ چقدر بود؟

سن مادران و پدران صاحب نوزاد در سال ۹۷ چقدر بود؟به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، طی سال ۱۳۹۷ در کشور یک میلیون و ۳۶۶ هزار و ۵۱۹ ولادت به ثبت رسید که یک میلیون و ۳۳۴ هزار و ۹۶۲ مورد آن در همان سال رخ داد و ثبت شد.

در ولادت‌های ثبت شده سن مادران برابر ۲۹ سال و یک ماه و برای پدران ۳۳ سال و ۸ ماه بود. بیشترین ولادت‌های سال گذشته متعلق به مادران ۲۸ ساله با تعداد ۸۳ هزار و ۵۴۹ ولادت و برای پدران ۳۲ ساله با فراوانی ۹۴ هزار و ۸۶۵ نوزاد بوده است.

از کل ولادت‌های ثبت شده در سال ۹۷، سهم پدران و مادران جوان در بازه سنی ۸ تا ۳۵ ساله به ترتیب برابر با ۸۲.۹ و ۶۷.۶ بود. در این تفسیر سن مادران و پدران، باید توجه داشت که محاسبه سن آنان بدون توجه به ترتیب تولد صورت گرفته و عملا این ارقام مربوط به اولین ولادت نیست.

در سال ۱۳۹۷ تعداد ولادت‌هایی که فاصله رخداد آن‌ها با تاریخ ازدواج پدر و مادر یک سال و کمتر از یک سال بوده، ۱۳۴ هزار و ۲۴۵ رویداد بوده است. به عبارت دیگر حدود ۹.۸ درصد از ولادت‌های ثبت شده در فاصله زمانی یک سال و کمتر از یک سال ازدواج والدین تا تولد نوزاد رخ داده است.

همچنین در سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۴۲ زوج به ازای هر ۱۰۰۰ ازدواج که از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ تا تیرماه سال ۱۳۹۶ رخ داده است، فرزنددار شده‌اند؛ این شاخص برای استان‌های سیستان و بلوچستان و گلستان بیشترین مقدار و برای استان‌های قزوین و مازندران کمترین مقدار را دارد و در همین سال ۶۳.۵ درصد از تولدهای ثبت شده (۸۴۳ هزار و ۷۱۰ رویداد) بیشتر از وقوع ازدواج والدین رخ داده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *