سیل تالاب آق‌گل را زنده کرد

سیل تالاب آق‌گل را زنده کردبه گزارش ایسنا، ‌سید عادل عربی گفت‌: بخش عمده این کار توسط مردم شهرستان اسلامشهر آق‌گل و فرمانداری ملایر انجام گرفت که همین امر باعث دفع تهدید سیل از این منطقه نیز شد.

وی با بیان این که رواناب‌های ایجاد شده را به سمت محدوده تالاب هدایت کردیم، ادامه داد: پس از ۱۰ سال برای نخستین بار، این تالاب ۱۰۰ درصد آبگیری شده است و ورود آب به داخل آن همچنان ادامه دارد.

عربی تأکید کرد: درباره تالاب آق‌گل مشکل تأمین حق‌آبه همچنان پا برجا است، به طوری که در شرایط عادی آب این تالاب باید از رودخانه قره چای تأمین شود.

وی با بیان این که ۲ میلیون مترمکعب حق‌آب برای این تالاب تصویب شده است، تصریح کرد: به علت بارش‌های موجود و ناچاری، کانالی از این رودخانه به آق‌گل احداث شده که باید پایدار بماند.

عربی گفت: این تالاب در حال حاضر وضعیت مطلوبی دارد و پیش‌بینی می‌شود تا آخر شهریور ماه آب داشته باشد.

وی درباره تالاب چم‌شور نیز گفت: این تالاب برای نخستین بار پس از ۱۰ سال، حدود ۱۵۰ هکتار آبگیری شده و وضعیت مطلوبی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان یادآور شد: هنگامی که آب و سیلاب گل‌آلود است، نشان از فرسایش خاک دارد که باید با افزایش پوشش گیاهی در مراتع از این امر جلوگیری کرد.

وی درباره لاشه پیدا شده گربه وحشی در جاده یکی از شهرستان‌های استان نیز اعلام کرد: این گربه گونه نادری است که برای نخستین بار در استان دیده شده و سابقه حضور چنین موجودی را تاکنون نداشته‌ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان این که این گونه ثبت شده است، گفت: این گونه تنها نبوده و خانواده دارد و پایش‌های فراوانی برای کشف خانواده این گونه صورت خواهد گرفت.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *