شرکت AMD امسال به لیتوگرافی 7 نانومتری دست پیدا خواهد کرد ولی Intel نه!

شرکت AMD امسال به لیتوگرافی 7 نانومتری دست پیدا خواهد کرد ولی Intel نه!


چند روز پیش از AMD خبر آمد که این شرکت گرافیک های رادئون 7 نانومتری را تولید و در حال آزمایش کردن آنان است و به نظر میرسد تا آخر سال نمونه هایی از آن تولید شود. با سخت افزار همراه باشید.

AMD تا کنون نسل دوم پردازنده های Ryzen را با هسته ی Zen+ با تکنولوژی 12 نانومتری ساخته است. در حال حاضر ما درباره نسل سوم آنها با هسته Zen 2  صحبت میکنیم. نقشه راه CPU و GPU های AMD با تکنولوژی 7 نانومتری تا سال 2019 به صورت زیر است.

طبق گفته مدیران AMD، قرار است محصولات جدیدِ بر پایه Ryzen در نیمه دوم امسال عرضه شود. مدیران AMD گفته اند ما تنها محصولات Ryzen برای دسکتاپ ها را که با معماری 12 نانومتری بوده اند تولید و عرضه کرده ایم و خوشبختانه از کاربران بازخورد های خوبی دریافت کرده ایم. قرار است محصولات جدیدی برای سیستم های تجاری و سایر به روز رسانی ها برای تولیدات Ryzen اتفاق بیوفتد.

مسئولان AMD در ادامه گفته اند ما در حال حاضر پردازنده های گرافیکی Vega با معماری 7 نانومتری را در اختیار داریم و به نمونه هایی از آن، تا اواخر امسال دست پیدا خواهیم کرد، علاوه بر این میتوانیم پردازنده های ویژه سرور که با این تکنولوژی ساخته شده اند را تا اواخر 2018 در اختیار داشته باشیم. AMD برای محصولاتش در سال 2019 برنامه ریزی های خوبی کرده است.

Lisa Su مدیر بخش CEO کمپانی AMD گفته است این شرکت تا پایان امسال نمونه هایی از پردازنده های 7 نانومتری را تست خواهد کرد. این موضوع بسیار جالب است که نقشه راه پردازنده های سرور در پشت پردازنده های دسکتاپ قرار دارد. چرا که کار برای پردازنده های سرور سخت تر بوده و مراحل طراحی، تولید، نصب و استقرار این پردازنده ها نسبت به پردازنده های Desktop کند تر صورت میگیرد.

واقعیت این است که AMD در حال آمده شدن برای پردازنده های 7 نانومتریِ سرور در پایان امسال است و این بسیار خوب است زیرا پردازنده های نسل 3 مبتنی بر ریزمعماری Zen  و سایر محصولات بر پایه این ریز معماری باید با محصولات سرور همخوانی داشته باشند. اگر همه چیز بر اساس برنامه پیش رود خصوصا در مورد تکنولوژی ساخت 7 نانومتری، میتوانیم تا سال آینده محصولات Ryzen 3000 با لیتوگرافی 7 نانومتری را در قفسه فروشگاه ها مشاهده کنیم.

اما در شرکت رقیب یعنی Intel وضعیت به گونه دیگری است و محصولات 10 نانومتری این شرکت مجددا با تاخیر مواجه شده است.

آنچه در حال رخ دادن است واقعا جالب است، اینتل دیروز اعلام کرده محصولات 10 نانومتری اش با مشکل مواجه شده اند و انتظار میرود این محصولات را در سال آینده عرضه کند. اینتل جزئیات بیشتری را آشکار نکرده است. تحلیلگران میگویند احتمالا باید در نیمه دوم سال 2019 منتظر چنین محصولاتی باشیم.

مسئله این روزها مشخص است این است که نام لیتوگرافی به ندرت اندازه واقعی لیتوگرافی را  نشان میدهد و لیتوگرافی 10 نانومتری اینتل قابل قیاس با لیتوگرافی 7 نانومتری شرکت هایی نظیر TSMC، Samsung و Gloablfoundries است. با این حال این اولین بار در دهه اخیر است که اینتل خود را در این صنعت به حاشیه میراند.

شاید Intel، این غول بزرگ دنیای چیپست ها قصد دارد به جای رقابت، منابع خود را صرف نوآوری و طراحی های جدید کند، کاری که در چند دهه به طور مدام به آن متکی بوده و شاید به همین دلیل است که ما همیشه از اینتل به عنوان یک شرکت خلاق و پر استعداد یاد کرده ایم. سرآغاز این موضوع میتواند با Raja Koduri و پایان آن با Jim Keller خالق Zen باشد.

با آماده شدن Intel برای دنیای جدید،  بازگشت AMD تازه کار و NVIDIA استوار، فصل جدیدی در تاریخ دنیای سخت افزار در حال رقم خوردن است که میتواند بسیار هیجان انگیز باشد.

منبع wccfTech

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *