شلیک گاز آشک‌آور توسط ارتش آمریکا در مرز مکزیک | احساس می‌کردم با فرزندانم می‌میرم

شلیک گاز آشک‌آور توسط ارتش آمریکا در مرز مکزیک | احساس می‌کردم با فرزندانم می‌میرم


به گزارش یورنیوز،‌خبرنگار رویترز به اردوگاه پناهجویان در شهر مرزی تیخوانا در مکزیک و به پای صحبت‌های این مادر نشسته است.

ماریا ۳۵ ساله مادر پنج کودک از هندوراس است که بیش از یک ماه پیش به کاروان پناهجویان که به سمت آمریکا در حرکت بودند، پیوسته و پس از طی سفری طولانی و جانکاه به شهر مرزی تیخوانا رسیدند.

ماریا به خبرنگار رویترز می‌گوید اصلا انتظار نداشت که نیروهای آمریکایی به سمت آنان و به خصوص به سمت کودکان، گاز اشک‌آور شلیک کنند. او می‌گوید هنگامی که به مرز آمریکا نزدیک شد ناگهان سه قوطی گاز اشک‌آور در نزدیکی او و پنج کودکش به زمین برخورد کرد.

ماریا دست کودکانش را می‌گیرد و سعی می‌کند به سرعت از آنجا دور شود: «خیلی ترسیده بودم. احساس می‌کردم که با فرزندانم می‌میرم.»

جیمز، پسربچه ماریا به علت پخش گاز اشک‌آور نزدیک بود از هوش برود و خود ماریا نیز در حین دویدن زمین خورد و با کمک یک مرد جوان توانست دوباره کودکانش را جمع کرده و فرار کند.

ماریا به خبرگزاری رویترز گفت: «درست نیست که چنین کاری کنند. آنها می‌دانند که ما نیز انسان هستیم.»

در حدود ۵۲۰۰ پناهجو از کشورهای مختلف آمریکای مرکز در اردوگاه موقتی در شهر مرزی تیخوانا در مکزیک به سر می‌برند. پناهجویان که با مرزهای بسته آمریکا مواجه شده‌اند، هر روز در شهر دست به اعتراض می‌زنند که در نهایت روز یکشنبه ۲۵ نوامبر، گروهی ۵۰۰ نفره از پناهجویان سعی کردند با رد شدن از مرز وارد خاک آمریکا شوند.

نیروهای مرزی ایالات متحده برای جلوگیری از ورود پناهجویان به خاک آمریکا به سمت آنها گاز اشک‌آور شلیک کردند.

رییس جمهوری آمریکا در واکنش به هجوم پناهجویان به مرز آمریکا و شلیک گازهای اشک‌آور توسط نیروهای مرزی گفت که مکزیک باید پناهجویان را به کشورهای خود بازگرداند.

کارکنان مرزی ایالات متحده آمریکا روزانه ۱۰۰ پرونده تقاضای پناهندگی را بررسی می‌کنند اما اعلام کرده‌اند که بیشتر پناهجویان، مهاجران اقتصادی هستند و شامل قوانین پناهندگی نمی‌شوند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *